Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht wil dit zeggen, dat bij een waarnemer, die zich op 600 pas van de vurende Serviers bevindt, 90% van alle verschoten ko gels hem over het hoofd gaan en bij den waarnemer op een afstand van 1200 pas van den vijand nog 75 6 vallen verder dan 2700 pas. (Deze cijfers kunnen niet worden ge controleerd, daar Kol. Wolozkoi geen verdere gegevens van het Servische geweer aangeeft.) Beschouwen wij thans het vuur der Egyptenaren tijdens den oorlog in Soedan tegen de Engelscben. De correspondent van de „Standard", die een Engelsche af- deeling tijdens een verkenning begeleidde, welke langs de spoor baan van Kairo naar Kefr-Dorar op den 5en Aug. 1882 plaats vond, en die getuige was van het treffen bij Esbeth-Kurschid, maakte merkwaardige aanteekeningen, welke ons een helder beeld van het vuur der Egyptenaren geven. Zijn brief luid de: „Nadat het 60ste Bataljon het kanaal Mahmudje overging, begon de vijand op 1000 yards een gevechtslinie te vormen, welke weder verdween in een ravijn, 't welk onzen weg kruiste en met dicht riet begroeid was. Spoedig daarop opende de vijand het vuur. De Egyptenaren openden dus het vuur op niet al te grooten afstand, in elk geval op een afstand minder dan 1000 yards (1268 pas). Dit toont aan, dat de Egyptenaren geheel in de hand hunner officieren waren. De Engelschen drongen voorwaarts en openden ook spoedig het vuur. Tengevolge van de dekking, waarachter de vijand lag, was het moeilijk zijn opstelling te herkennen. De Engelschen namen de rook als doel, want nauwkeurig richten en zich ever- tuigen of hunne projectielen het doel troffen, konden zij niet." Hierop volgt het belangrijkste gedeelte van den brief: „De projectielen van den vijand vielen hageldicht op den weg, zij vlogen echter veel te hoog, suisden over onze hoofden en deden geen kwaad. De correspondent volgt met de oogen elke beweging der Engelschen. Deze dringen veider voor waarts en beginnen in den looppas over te gaan. Van mijn plaats aan den kanaaldijk kon ik zien, hoe de soldaten in kleine afdeelingen van 6 man opsprongen en voortsnelden, 584

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 20