Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht zijn). Vergelijkt men de buigpunten bij het Turksche geweer op 600 en 2000 pas (zie bovendien bl. 589), dan blijken deze bij de nieuwere constructie van het geweer M. '71'88 verder vooruit te liggenbij het geweer M. '95 nog verder vooruit. De groote overeenkomst welke voor de gemiddelde schoots- hoeken wordt gevonden, moet voeren tot het geloof aan hunne juistheid en voor een groote nauwkeurigheid van de plaats gevonden waarnemingen. Alles wat tot nog toe gezegd is, geeft het recht aan te nemen, dat men het gemid delde van de waargenomen grootheden met groote waarschijn lijkheid in elk ernstig gevecht mag verwachten, waarbij een afwijking van dezelve naar beide zijden (-)- of slechts in zeer geringen graad mogelijk is. Aldus worden die grootheden, welke men gewoonlijk zal aantreffen, in ronde cijfen: gemiddelde hoek vcrn het vuur 4°, de middelbare afwijking -- 2°. 30', de slechtste hoek 14°. Het is beslist noodig, den persoonlijken verschillen tus- schen de verschillende menschen de grootste aandacht te schenken. In het gevecht wordt door groote massa's gevuurd. Iedere enkele man onderscheidt zich van een ander door de eigenaardigheid van zijn verstand, van zijn wilskracht, maar het verschil tusschen de meest verschillende individuen is niet oneindig groot, maar kan worden vastgesteld. Uitgaande van de wetenschap, dat het gewicht, de lichaamslengte en de bekwaamheden der menschen van de wet der afwijkingen van een gemiddelde grootheid afhangen, nemen wij aan, dat die vastgestelde karaktereigenschappen aan dezelfde wet on derworpen zijn. Erkennen wij deze wet, dan moeten wij tot het besluit komen, dat onafhankelijk van de ligging van het doel. zulke schoots- hoeken en overeenkomstige drachteu worden verkregen, waarbij zich alle schoten groepeeren, zoodanig, dat de eene helft onder een grooteren de andere helft onder een kleineren hoek als de gemiddelde worden afgeschoten. 590

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 26