Deze gemoedsbewegingen, psychische processen in het bin nenste van den mensch, zijn zeer ingewikkeld; niet minder zijn 'tde uitingen. Deze uitingen worden dikwijls niet eens door de slachtoffers zelf waargenomen. Wellicht, wanneer wij een diepe gemoeds beweging ondervinden, worden wij al te zeer door haar aan gegrepen, waardoor een juiste waarneming door ons of ver geten öf onmogelijk wordt (Darwin). Tot ons geluk kunnen wij al deze verschijnselen op bewegingen van spieren terug brengen en een parallel trekken tusschen de juiste gevolg trekkingen der physiologie en de waarnemingen bij het gevecht. De physioloog zegt: Wanneer de gevoelscentra sterk wor den opgewekt, dan ontwikkelt zich zenuwkracht in over maat en deze zenuwkracht wordt in zekere richting voort gestooten, afhankelijk van den toestand van het zenuwstelsel. Wat de werkzaamheid van de spieren betreft, hangt haar richting van gewoonzijnde bewegingen af. De gevoelszenuw brengt bij zijn opwekking een prikkel over naar het rug- gemerg, van waar op velerlei zenuwbanen naar boven en Daar beneden de prikkel over het geheele zenuwnet voort loopt. Deze prikkeling van het zenuwstelsel kan ook bui ten de hersenen om plaats vinden, dus zonder, dat wij ons daarvan bewust zijn. Wanneer dus bij een prikkeling van de hersenen of van het ruggemergsysteem de zenuw kracht in overvloed gaat stroomen, dan moet deze kracht door een krachtige gewaarwording, door een sterke beweging of een overmatige arbeid der klieren verbruikt worden. Een aandrang van zenuwkracht, dien men geen bepaalde richting heeft gegeven, zal den gewoonteweg volgen en ook dikwijls minder gewone wegen betreden. Daardoor worden de gezichts- en de borstspieren in de meeste gevallen in beweging gezet vóór alle andere in be weging komen, daarna de spieren der bovenste ledematen, dan die der onderste, eindelijk alle overige spieren van het lichaam. Aldus in het kort: 593 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FABIüS. [Juni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 29