men in andere legers nauwelijks 3 maal per minuut vuurde. De snelle lading werd bevorderd door invoering van den ijzeren laadstok, waarmede men niet zoo voorzichtig behoefde om te gaan als met den houten. Door het schudden van buskruit uit een patroon en niet uit den kruithoorn werd ook een vlugger lading verkregen. Napoleon heeft het denkbeeld doen onderzoe ken, om een geweer als achterlader te verkrijgen. De geweerfa brikant Pauly verkreeg den prijs, hoewel het door hem vervaar digde model voor het gevecht onbruikbaar verklaard werd. Deze gedachte kwam bij Napoleon niet maar zoo op, want hij zegt: „En bataille, comme a un siège 1'art consiste faire converger un grand nombre de feux sur un mème point". Dat is het uitgangspunt van de gedachte aan een geweer, dat van achteren geladen zou kunnen worden en in het gevecht bruikbaar was. Thans is dat middel reeds lang ingevoerd. Groote veldheeren zijn niet toevallige vereerders van een snelle lading en van snel vuren in het gevecht. Van het oogenblik, dat het vuurwapen verscheen tot op heden, gaat alles af op het doel, om een snel laden te verkrijgen. Tot zoover Wolozkoï. Dat ook de nieuwere militaire schrijvers niet al te veel waarde hechten aan de nauwkeurigheid van het oorlogsvuur, blijkt uit het volgende. Roelants en de Vlaming zeggen in de „Handleiding voor de tactische oefeningen op de kaart": In oorlogstijd is slechts op 1/15 a Vso van de vredesuitkom- sten te rekenen. In de Militaire Gids 1896 bl. 99 schat Von Schmidt (over het geweervuur op verre afstanden) de oorlogsuitkomsten op Vio 'a V20 der vredesuitkomsten. In het jaar 1906 sprak zoowel Z E. de Luitenant-Generaal Kool, Chef van den Generalen Staf, als de Generaal-Majoor Thiange, sous-chef van dien Staf, tegenover den Kapitein Fabius de hoop uit, dat het hem zou gelukken, een betere schietopleiding te vinden, want de Russisch-Japansche oorlog had opnieuw bewezen, hoe er reusachtige hoeveelheden munitie worden verschoten zonder uitkomsten. 599 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FABIUS. LJUQÏ 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 35