is een onderdeel der schiethandeling en het is een hulpmiddel tot beoefenen van een ander deel der schiethandeling, den juist-snellen aanslag. De richtkunst als onderdeel der schiethandeling is in beginsel zeer eenvoudig, eischt echter voor de toepassing op middelbare en groote afstanden en onder moeilijke omstandigheden veel vuldige oefening, vooral als gymnastische oefening voor de oogen. Wel dient te woiden vastgesteld, dat de lichamelijk en geestelijk gestoorde schutter reeds alleen door de verandering van zijn oogen geen zuivere richthandeling zal kunnen ver richten, maar elke schutter, die ook op het oorlogsgevechts- veld normaal mocht zijn, dient aldaar medegebracht te hebben een groote richtvaardigheid, en verder mag wel worden aan genomen, dat de lichamelijk en geestelijk gestoorde schutter een des te minder onzuiveren (zij 't dan ook een onbewusten) indruk zal verkrijgen van de plaats van den vijand, naarmate in vredestijd zijne oogen beter geoefend zullen zijn. Dicht oefeningen op groote afstanden komen weer ten goede aan het leeren waarnemen van het terrein, het afstandschatten, enz. De richtkunst kan met 2 oogen open even zuiver worden toegepast als met 1 oog openenkele schutters vooral jagers beweren, dat met beide oogen open beter gericht kan worden, omdat met beide oogen meer wordt waargenomen van het doel en omgeving dan met één oog open, vooral doordat de vizierklep en de korrel zelf een groot gedeelte van het doel bedekken. Ik betwijfel echter dit voordeel, want wel zien de beide oogen te zamen meer dan één oog alleen, maar hetgeen het linkeroog meer opvangt, komt aan de feitelijke richt handeling technisch niet alleen niet ten goede, maar het ver zwakt physiek en psychisch den indruk, welke door het rechter oog wordt verkregen. Indien men vóór de korrel een klein schermpje op de monding plaatst, zoodanig, dat de vizierlijn daar ter plaatse wordt onderbroken, dan kan men nog met beide oogen geopend richten op dezelfde wijze als zulks geschiedt zon der schermpje. Schiet men echter met behulp der op die wijze 605 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FABIUS. [Juni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 41