Juni 1912] Het geweervuur in het gevecht hand en daar deze bestemd is, om het geweer stil te houden, wordt het afgaan van het schot in zoo'n geval verkregen ten koste van het stilhouden van het geweer („reissen" zegt de Duitscher). Voor den lichamelijk en geestelijk gestoorden schutter zou het er niet veel toe doen, of hij onder de groote lichtfouten ook nog een kleine opnam als gevolg van het niet stilhouden van het wapen onder het doorbuigen, maar met het oog op de schutters, die niet gestoord zijn, moet bij de schietoplei- ding het goed doorbuigen worden geleerd, terwijl het in het algemeen zeer ongewenscht is, in vredestijd te zeggen: gij zijt toch zoo beroerd op het gevechtsveld, dat ik je dit of dat maar niet zal leeren. De naam van de nieuwe schiet- opleiding zou in vredestijd geschaad kunnen worden door een dergelijke theorie, vooral bij tegenstanders, die reeds nu beweren, dat wij zeggen: „schiet maar toe, op het gevechts veld ben je toch niets waard". Het onderwijs in den s. j. sn. a. benut de scherpe patroon als een instrument, om den aanslag te meten-, dit meetinstru ment zou ondeugdelijk worden, indien de schutter door slecht doorbuigen nieuwe richtingsfouten zou invoeren. Uit het bovenstaande volgt, dat het onderwijs in het goed doorbuigen voor een groot deel dient, om de hoofdzaak der schietopleiding, den juist-snellen-aanslag, te helpen bevor deren. Op dien grond moet daaraan veel zorg worden besteed. De wijze van doorbuigen is tevens eenigszins graadmeter van de mate van kalmte van den schutter. De leerlingschut- ter op het oefeningsterrein moet kalm zijn en alle onder- deelen der schiethandeling volkomen beheerschen, wil inder daad de weg worden bewandeld van de opzettelijke leering. Op dit tijdstip zou nabootsing van zenuwstoring op het ge vechtsveld slechts groote slordigheid en onzuiverheid veroor zaken. In een latere periode der opleiding kunnen storingen benut worden, om te dwingen tot toepassing van het geleerde ook ondanks die storingen, maar in dat tijdperk gaat het om toepassing van reeds verkregen vaardigheid en niet om 608

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 44