het doen opnemen van zuivere bewegingen in het spierge- heugen. Het afgaan van het schot wordt door zeer veel schutters gevoeld als een angstig oogenblik, als een soort gevaar. Van daar hetzelfde verschijnsel als bijv. het moeten loopen door een plaats met gevaar, bijv. een brandende plek, een staanden vijand, enz. De mensch wil op dat oogenblik het gevaar niet zjen al lacht hij ook in kalme oogenblikken om den struis vogel—en knijpt daarom zijn oogen dicht, maakt zich on bewust klein, kruipt snel in elkaar, maakt in 't algemeen stuipachtige bewegingen. De schutter bewust of onbewust, bang voor het afgaan van het schot, doet min of meer hetzelfde. Deze eigenaardige stuipbewegingen uiten zich veelal zeer sterk tijdens de afdrukbeweging, die dan rukken genoemd wordt („mucken" zegt de Duitscher). Merkwaardig is ook het verschijnsel, dat een schutter die lang heeft gehengeld, soms ten slotte „zijn schot niet kan kwijt raken" en na deze lange, vaak geheel onbewuste aarzeling voor het voorbijgaan van de gevaarlijke plek een soort rukbeweging maakt. In het algemeen kan men zeggen, dat een schutter neiging heeft om de aanslagbeweging onmiddellijk te doen volgen door een snelle afdrukbeweging of soms al te doen vergezellen. Juist bij het onderwijs in den samengesteld-juist-snellen-aan- slag moet daartegen worden gewaakt, opdat snelheid van be weging niet worde verward met slordige uitvoering of slor dige koppeling. Van daar de bekende methodiek, om het schot te laten afgeven, zonder dat dit op zich zelf iets voor den schut ter mag beteekenen. Die methodiek is te vinden in het artikel „Schietopleiding" verschenen in het Indisch Militair Tijdschrift 1912 aflevering 1, blz. 53. Bovendien wordt nog verwezen naai rAllen weerbaar" Bijblad No. 47 (24) 25 Nov. 1910. Op deze wijze handelende, voorkomt men veel gevallen van vuurschuwheid of geneest ze. Indien het doordrukken in zijn eigenaardig karakter tus- schen de snelle aanslagbeweging en de snelle afzetbeweging 609 EN DE SCHIET OPLEIDING VOLGENS FaBIUS. [Juni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 45