Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht voldoende door het spiergeheugen is opgenomen, dan is er geen bezwaar tegen, dat die doordrukbeweging met behoud van haar eigenaardig karakter versneld wordt. Die versnel ling behoeft men niet opzettelijk aan te leeren, zij komt vanzelf. Maar al ware het, dat op het gevechtsveld die versnelling nog niet optrad, er zou slechts sprake zijn van winst, niet van verlies. Alleen bij het meerpatronenvuur gedurende de opleiding zou langzaam doorbuigen, als bij de allereerste opleiding, eene minder gunstige waardeering geven, maar het meerpatronenvuur wordt slechts aan de meergevorderde leerlingen onderwezen. Men onderscheide vooral „mucken", „reissen" en „sneldoor- drukken", handelingen, die voor den oppervlakkigen waar nemer één zijn, doch in wezen zeer sterk verschillen. "Uit het optreden van den schutter op het oorlogsgevechts- veld is afgeleid de noodzakelijkheid van automatische vaardig heid; die automatische vaardigheid moet door haar eigen me thodiek worden verkregen en niet door een soort nabootsing van den geestelijk en lichamelijk gestoorden schutter op het oorlogsgevechtsveld. Het wil mij voorkomen met alle bescheidenheid, dat Wo- lozkoi door zijn mooie studies van het verschijnsel „de licha melijk en geestelijk gestoorde schutter op het oorlogsgevechts veld" zich nog te weinig van dat verschijnsel heeft losgemaakt bij het zoeken naar het geneesmiddel. In Nederland is men op weg, de eigen methodiek los te maken van het oorlogsverschijnsel. De stenograaf en de tachygraaf verkrijgen hunne vaardig heid niet door het nabootsen van de schrijfsnelheid der mees ters, maar door het volgen van de uit het verschijnsel los gemaakte methodiek, die aanvangt met langzaam zetten van schrijfteekens, zij aan zij. Zoo wordt men geen groot pia nist door het nabootsen van den meester, die in Weber's „Moto perpetuo" 19 noten per seconde leert en weergeeft, maar door stelselmatig en ijverig het onderwijs te begin nen met vingeroefeningen, die voor den niet-onderwijzer niet 610

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 46