Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht Bij de hoogstaande officieren en soldaten treedt vaak een evenwichtsverschijnsel op. Als dezen er zich van bewust beginnen te worden, dat zij onder den invloed komen van een moreele depressie, dan vinden zij in hun groot plichtsge voel, in hun dapperheid, in hun trouw en liefde voor de zaak een kracht, die hen in staat stelt, te beletten, dat het lagere in hun zich van hen meester maakt en hen in staat stelt een opwekkend voorbeeld te zijn voor de zwakkeren. Het is juist deze strijd, die hen tot hooge figuren stempelt, omdat moed als gevolg van onbekendheid met het gevaar slechts practische, doch geen moreele beteekenis heeft. Maar hoe hoog deze mannen ook staan, opgemerkt moet toch worden, dat bij hen een psychologisch evenwicht is opgetreden, dat hen in staat stelt tot groote daden, maar dat hen zal verhinderen, velerlei handelingen en verrichtingen uit te voeren, die min of meer berusten op een beheersching van de spieren door den wil. Met name wordt hier gewezen op de schiethandeling, zooals die volgens de oude methode werd uitgevoerd. Dat dergelijke overleghandelingen reeds op zich zelf door lichamelijke invloeden worden gestoord, wordt reeds voldoende aangetoond door de bezwaren, die bijv. een lijnteekenaar ondervindt na een voetbal-wedstrijd. Bij individuen met zeer gering geestelijk of lichamelijk weerstandsvermogen, werken de geestelijke en lichamelijke storingen van den oorlog zoo sterk, dat zij zich onder ver schillende voorwendsels aan hun plicht trachten te onttrekken. Laat men deze minderwaardigen in zijn beschouwingen weg, dan mag toch wel worden gezegd, dat het gros dei- soldaten een plaats inneemt tusschen hen en de hoogstaan de mannen. Reeds vóór het jaar 1890 was het den kap. Fabius duide lijk, dat de toenbestaande schietopleiding zoo goed als uit sluitend een beroep deed op een overleghandeling en daaren tegen de wonderlijk mooie eigenschappen van het lichaam tot het als 't ware werktuigelijk verrichten van zuivere be wegingen in het geheel niet benutte. 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 48