Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht af. Toen dit op 10 pas afstand gekomen was, gaf de gids te ken nen, dat het vijanden waren en werd het vuur geopend. Slechts 1 schot raakte den achteraanloopenden man; de rest ontkwam. Luit. Koremans deelt mede, dat hij bij een overvalling van een ladang van Toekoe di Barat (bij Aloe ie poetih, October 1905) met een groep van 20 man 450 patronen verschoot op 6 gewapenden, die wegliepen uit een huisje. De afstand be droeg hoogstens 50 pas. Geen enkele der Atjehers werd neer gelegd. In het huis vond men een kind doodgeschoten. De sergeant Tjeerdema deelt mede, dat in Juli 1905 in het Djambische het volgende voorviel. Te Telok-kajoe-poetih lagen hij en 15 man in hinderlaag. Elf vijandelijke Djambiërs kwamen aanloopen en toen deze op 20 a 30 pas genaderd waren, werd het vuur geopend. Daarbij werd vrij veel munitie verbruikt. De vijand vluchtte al vu rende, waardoor onzerzijds een man gedood werd. Verliezen bij den vijand geene. Een Atjehsche controleur, in het wit gekleed en omringd door een aantal volgelingen, werd op een afstand van 500 M. door een sectie Infanterie bij vergissing onder vuur genomem Later bleek, dat slechts één man aan den arm was verwond. De cotroleur deelde mede, nu ook eens onder echt Infanterie- vuur te zijn geweest. (Voordracht. Fabius.) Reeds zeer lang geleden werden opmerkingen gepubliceerd van officieren, die zeiden, dat in het gevecht honderden pro jectielen over de hoofden der schutters heen vlogen; de Ma joor Tellenbach, off. van den Pruis. Generalen Staf in 1870, merkt omtrent de door de Inf. verschoten bundels op, dat het grootste deel der schoten over de schutters heengaat en het achterterrein onveilig maakt. De Russ. generaal Tsche- bischor zegt omtrent het vuren in het gevechtVan alle houdingen, waarin men het geweer kan vasthouden, is die, waarbij de zielas horizontaal is, de moeilijkste; elke andere schuine stand is gemakkelijker. Doch inspanning om zijn uiterste best te doen, kan men slechts verwachten bij een mensch, die nog meester is over zich zelf. 568

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 4