Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht doeningen" bi. 48: Ik ben gewoon eiken avond, als ik mij ontkleed, mijn horloge op te winden en heb mijzelven dikwijls betrapt, dat ik, als ik mij op een ongewonen tijd ontkleedde, bijv. bij het baden, zonder er op te letten of het te willen, onbewust begonnen was mijn horloge op te winden, hetgeen toch, daar 't slechts éénmaal in de 24 uren behoeft te worden opgewonden, absoluut overbodig was. Jean Macé maakt in zijn „Serviteurs de l'Estomac" Lettre XVIII dezelfde opmerking en zegt, dat, als hij over dag andere kleederen moet aantrekken, zijn horloge is op gewonden, vóór hij het weet. Wie heeft dat gedaan? gaat hij voort. Ik? Mijn handen Ik zeker niet, want ik was er niet bij. Nog geef ik hier eenige voorbeelden, die ik persoonlijk ondervonden heb. Eens op een morgen ontdekte ik, dat ik geschoren was, zonder dat mijn hersenen daarbij in functie geweest waren, daar deze met een geheel andere zaak bezig waren. Ik zal wel met de hersenen begonnen zijn, maar al doende dommelde het verstand in om zich in een diep zinnig vraagstuk te verpoozen. Plotseling schrikte ik gewel dig op, ter wij! een gevoel van gevaar mij beving. Latei echter nadenkende over het kunststuk, door mijn oogen en handen zelfstandig verricht, achtte ik het een van zelf sprekend feit. De macht der gewoonte. Des avonds mijn kamer verlatende, om mij naar mijn slaapvertrek te begeven, moet ik daartoe een donkere gang doorloopen. Gedurende dien loop moet ik onderzoeken of 2 deuren links en 1 deur rechts gesloten zijn. Zonder mij een oogenblik te bedenken, als van zelf, grijp ik steeds in het donker in de goede richting zonder misgrijpen de deur- knopDen. Dr. J. J. Le Roy schrijft in zijn „Natuurkennis van den gezonden mensch," 2e druk 1905, bl. 38: „Onder de talrijke bewegingen, die ons bewegingsorganisme uitvoert, zijn er, die aanvankelijk willekeurige bewegingen waren en later zuivere reflex-bewegingen zijn geworden. 614

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 50