1° De bewegingen zijn zuiverder, soberder en harmoni scher dan bewegingen bij overleghandelingen. Automatische bewegingen, cinematografisch opgenomen en sterk vergroot, geprojecteerd, blijven ook dan nog zuiver, ter wijl overleg-handelingen in zoo'n geval een reeks van fouten laten zien. 2e. Daar zij tot stand komen geheel of gedeeltelijk buiten het bewustzijn om, wordt hun zuiverheid maar weinig geschaad door storingen van dat bewustzijn. Reeds wanneer een gees telijke storing krachtig optreedt, kunnen automatische han delingen nog zuiver worden uitgevoerd, ja soms zelfs nog zuiverder. De mate van automatisme is hierbij de belangrijkste factor, maar zelfs eene geringe mate van werktuigelijkheid werpt in deze winst af. 3e. Zij eischen voor dezelfde hoeveelheid uitwendigen arbeid minder lichamelijke inspanning, zoodat vermoeienis later optreedt en omgekeerd vermoeienis minder invloed heeft op de zuiverheid van bewegingen. 4e. Het spiergeheugen bewaart hen langer dan andere bewegingen, zoodat een tijdperk van niet-oefenen minder na- deeligen invloed heeft dan anders het geval is. 5e. Zij zijn nog zuiver uitvoerbaar in zeer kleine tijdsdeelen, waarbij voor overleg-handelingen geen tijd beschikbaar is. Het is op grond van deze voordeelen, dat de nieuwe schiet- opleiding zich als hoofddoel stelt: een voortdurende vermeer dering van de mate van automatisme in de aanslagbeweging. De voorstanders gaan uit van de meening, dat elke oefe ning in deze richting winst moet opleveren en haar invloed zal doen gelden op de afname van den natuurlijken schoots- hoek en de gevechtsspreiding. De stuip-aanslag-beweging van den geestelijk en lichame lijk gestoorden schutter op het oorlogsgevechtsveld moet ver beterd zijn door elke oefening i'n vredestijd, waarbij zenuwen en spieren hebben samengewerkt tot een zuivere aanslag-be weging. 621 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FaBIUS. [Juni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 57