Juni 1912], Het geweervuur in het gevecht Daar bij het optreden van geestelijke en lichamelijke sto ringen bewegingen onder den invloed komen van vooraf gegane en nog uit te voeren bewegingen, wil de nieuwe schietopleiding bij alle daarvoor vatbare onderdeelen van de behandeling van het geweer als vuurwapen, streven naar het verkrijgen van automatisme. Eene hapering bij het vullen van het magazijn bijv. werkt storend op de daarop volgende aanslagbeweging, welke storing reeds bij oefeningen is waar te nemen. Afgescheiden daarvan moet de vaardigheid van den schutter in alle onderdeelen van de behandeling van het geweer als vuurwapen zoodanig zijn, dat hij inderdaad de technische waarde van het geweer en de uitrusting desgewenscht vol komen tot hun recht kan doen komen. Door de stelselmatige oefening van alle bewegingen valt de nieuwe schietopleiding als een rijpe vrucht vanzelf in den schoot, eene zoodanige mate van geoefendheid in alle onder deelen van de oude schietopleiding geeft geenerlei waarborg, dat de niet gestoorde schutter ten allen tijde ook de geoefendheid in het tweede gedeelte zal kunnen benutten. De nieuwe schietopleiding vertoonde reeds in zijn eerste vormen een sterk op den voorgrond brengen van de aanslag- beweging. De goede uitkomsten op de schijf moesten een gevolg worden van de zuiverheid der aanslagbeweging. Lokte de oude schietopleiding als 't ware uit tot het met alle mogelijke middelen streven naar een zoo gering mogelijke afwijking op de schijf, de nieuwe schietopleiding hecht alleen waarde aan een uitkomst op de schijf, indien deze verkre gen is dóór een goede behandeling van het geweer als vuur wapen in oorlogshoudingen. Is bij de oude schietopleiding de roos doel in dubbele be- teekenis en wordt aan het willen raken daarvan al het an dere ondergeschikt gemaakt, bij de nieuwe schietopleiding is de roos middelpunt van een meetschijf, waarmede vaardig heid in de geheele behandeling van het geweer als vuurwapen wordt gemeten. 622

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58