Het is deze gedachte, die ook thans nog den grondslag vormt van de methodiek der nieuwe schietopleiding, hoe veel meer uitgewerkt deze cok in den loop der jaren is geworden. De nieuwe schietopleiding berust op de lessen der krijgsge schiedenis, zooals die door de voorstanders dier opleiding wordt gelezen. Is hun inzicht in deze onjuist, dan vervalt daarmede de noodzakelijkheid dier opleiding; is hun inzicht daarentegen juist, dan volgt daaruit de onverbiddelijke noodzakelijkheidom naar een schietopleiding te zoeken, die de hoofdfouten op het oorlogsgevechtsveld door doelmatige oefeningen in vredestijd tracht te voorkomen. De ondervinding toont aan, dat de beoefenaar van den juist- snellen aanslag tracht in eens snel op het mikpunt gericht te zijn en dat, als het geweer nog niet volkomen gericht in den aanslag komt, de schutter zeer snel de richting verbetert, die verbetering een onmiddellijk vervolg doet zijn van den aanslag. De schutter moet de vaardigheid verkrijgen in het omzetten van een gezichtsindruk in een spierhandeling, waardoor het geweer in één slag zonder behulp van het denktoestel, dus zonder overwegingen op het mikpunt scherp gericht is. Het streven naar het in eens gericht zijn in den aanslag zet zich als 't ware om populair uitgedruktin een zuiging van de richtmiddelen naar de richtlijn. De Kapitein Fabius zegt: dat verschijnsel heb ik bij me zelf opgemerkt en stemt overeen met de ervaringen van anderen. Nu spreekt het vanzelf, dat uit een oogpunt van methodiek bij de meting van den aanslag, getracht moet worden, den schutter bij de beoefening zoo weinig mogelijk tijd te geven voor die verbetering van de richting, niet om daardoor kunst matig slechte schoten in het leven te roepen, maar om den man bij voortduring en steeds meer te prikkelen tot het krachtig pogen naar het ineens gericht zijn. Hiertegen is te minder bezwaar, omdat op den leerling- schutter nog niet de ontzenuwende en geweldige invloeden van het gevechtsveld inwerken. 623 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FaBIUS. [Jüni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 59