Waarom blijven Ardant du Picq p), Dégot (2), Daudignac (8), Bremer (4) e.a. nog steeds onwederlegd; waarom heeft nog niemand het gewaagd het artikel van den Belgischen officier van gezondheid Lefèvre (5), die op psycho-physiologische gronden de nieuwere schietopleiding verdedigt, te weerleggen Hoe verklaren de tegenstanders de warme instemming der Indische officieren met de nieuwe schietopleiding, getuige de reeks artikelen in het Ind. Mil. Tijdschrift, hoe het oordeel van den Overste Van den Belt, den Commandant der Koloniale Reserve: „dat Nederland met zijn nieuwe schietopleiding de andere rijken voor is met een opleiding voor den oorlog"? Hoe, dat zelfs de Japanners, die met hun moedig fanatisme het onmogelijke in den oorlog mogelijk hebben gemaakt, hebben gevoeld de noodzakelijkheid van het automatisme? Hebben zij niet op grond van hun oorlogservaring in hun jongste velddienstvoorschrift gezegd, sprekende over de schietbekwaam- heid: „Pour le soldat, Timportant est le judicieux emploi de ses armes. II exige une adresse qui ne sera obtenue que par une incessante pratique; a la guerre le danger et les horreurs du combat diminuent fatalement Thabilité acquise en temps de paix et seul pourra se montrer a hauteur des circonstances 1'homme si parfaitement exercé que ses mains obéissent spontanément sans aucun effort, au commandement de son cerveau". Dat kunnen omzetten van een prikkel-tot-handelen in goede bewegingen, ook zelfs onder de geweldige storingen van het 627 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FaBIUS. [Juni 1912. (1). «Etudes sur le combat." Paris 1904. (Libr. Mil. R. Chapelot) (2). »Le Tir en temps de paix et en temps de guerre". Etude psyeho-physiologique. Paris 1902. (Libr. Mil. R. Chapelot) (3). «Les réalités du Combat" Paris 1906. (Henri-Charles-Lavauzelle). (4). »Le tireur sur le champ de bataille" Bruxelles 1907. Misch en Thron Editeurs. (5). «Contribution a l'étude de la psycho-physiologie de tir" Bulletin de la Presse et de la Bibliographie militaire 1905 15 Avril 1905.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 63