In 1908 in de Harskamp deelden verscheidene officieren mij (Fabius) mede, dat zij vizieren van 1200 M. nog gemakkelijker vonden dan standvizier. Het vizier van 2000 M. is en blijft een zeer moeilijk vizier, echter ook voor hengelaars. Deze zullen het ook weer tegen de aanslagschutters afleggen wegens mindere handigheid. Het stellen van het vizier is geworden de eerste handeling, het commando zelf voor het vaardigmaken. Waarom? Om die handeling zoodanig in het geheel op te nemen, dat de kans vergroot wordt, dat enkelen haar eerder zullen toepassen, dan vroeger het geval was. Het zuiver stellen van het vizier op het gewilde cijfer is niet automatisch te leeren. liet vizierstellen moet opgenomen worden onder de gewoonte-handelingenten einde de toepassing daarvan meer kans te geven. Hoe men over het vizierstellen op het gevechtsveld denkt, is genoeg bekend. Maar de voorstanders der nieuwe schiet- opleiding zeggen: Je kunt nooit weten, of we in dit opzicht ook niet een klein korreltje meer binnenhalen. Tegen den leerling zegge men: „deeerste handeling van het vaardigmaken is: hoe sta je? (tot het vizier sprekend). 2. Het schieten achter dekkingen Is men van meening, dat het opgelegde schieten van achter dekkingen een belangrijke oorlogshandeling is, dan moeten alle handelingen, die daarbij voorkomen, ook zoodanig beoe fend worden, dat die handelingen ook overgaan tot de als 't ware werktuigelijke bewegingen. Of de vorm van den aanslag daarbij anders is dan bij het geheel vrijhandig schieten, doet niets aan het begrip af. Men oefent daarin, door achter de dekking aan te nemen de juiste vaardighouding en de juiste aanslaghouding en nu den kortsten weg te leeren doorloopen van de eene houding in de andere. Bij voorkeur begint men daarbij met van uit de aanslaghouding de vaardighouding aan te nemen, gelijk men dat ook bij voorkeur doet bij de eerste oefeningen uit de vrije hand. Dat de korrel bij deze oefeningen niet in de vaardighouding op het doel gericht 629 EN DE SCBIETOPLEIDING VOLGENS FaBIUS. [Juni 1912. I. M. T. 1912 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 65