Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht worden doorgedrukt, niet eerder en niet laterof wel men zette af, als de aanslag niet juist genoeg is. Het narichten onder het afdrukken is niet te vermijden, omdat het niet gecontroleerd kan worden. Is de leerling te goeder trouw en laat hij ook dit laatste narichten na, dan wordt hij achtergesteld in resultaten ten opzichte van leerlingen, die hun leermeester bedotten, want het is niet te controleeren of werkelijk narichten al of niet plaats heeft. Men heeft echter een krachtig middel om het euvel te bekampen door progressief hooger cijfer in rekening te bren gen, naarmate kleiner tijd wordt gebruikt. 6 Het verschil tusschen schoolschieten en gevechtsschieten. Hier wordt verwezen naar het artikel: „Schietopleiding" (I. M. T. 1912 afl. 1 blz. 66 en 67). Ten slotte wensch ik nog een beeld te geven van den in vloed, welke de invoering van de zuivere methode van den Kapitein Fabius zou uitoefenen op de oorlogstrefferprocenten. Men stelle zich voor op alle afstanden van 100 tot 2000 M., met 100 M. opklimmende, onbepaald breede en 1 M. hooge schijven opgesteld. Neemt men nu met Wolozkoi aan, dat bij de oude wijze van schietonderricht in den oorlog met een gemiddelden schootshoek van 4° de geweren worden afgevuurd en met een zoodanige spreiding, dat de middelbare afwijking M 2°. 30' is, dan zullen de krommen in de figuur 5 een beeld geven van de trefferprocenten, die door de bovenbedoelde schijven worden opgevangen. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de oudere geweren met de krommere banen in het voor deel zijn. Het is dus niets geen wonder, dat de Franschen in het vuurgevecht het onderspit dolven tegen de Duitschers in 1870, aangezien de Duitschers over krommere baan beschik ten dan de Franschen, grootere percenten behaalden en aldus spoediger vuuroverwicht kregen. Zie de figuur 7. Eenzelfde verschijnsel levert ons de oorlog tusschen Bulgarije en Servië, waar ook het oudere geweer overwon. 632

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 68