herstellingen aan schepen men rekent daarvoor op het slechts 600 mijlen ver verwijderde Nagasaki. Taihoku heeft een meteorologisch observatorium, waardoor men door middel van het draadlooze station te Makyu, dat door een onderzeeschen kabel met het hoofdeiland verbonden is, schepen in zee voor opkomend slecht weder waarschuwen kan. Andere draadlooze stations zijn niet aanwezig. Yeelal wordt melding gemaakt van den grooten rijkdom aan steenkolen van Formosa, hetgeen werkelijk voor onder nemingen als de hier bedoelde van onberekenbaar nut zou zijn. Het eiland bevat inderdaad veel kolen, waarvan de lagen hier en daar aan de oppervlakte komen, zoodat de ontginning niet veel kosten zal. Echter bewijzen de statistieken, dat de op brengst nog niet heel groot is: in 1910 werden slechts 703 ton uitgevoerd, daarentegen ingevoerd 58804 ton. Het is mogelijk, dat de opbrengst in de toekomst zal toenemen, doch de hoe danigheid schijnt te wenschen over te laten: op het labora torium voor mijnbouwkundige en andere onderzoekingen te Taihoku werd mij verzekerd, dat de Formosaansche steenkool 2—7 pCt. zwavel bevat en derhalve minder geschikt voor gebruik door oorlogsschepen is. Behalve Makyu, is ook Kiirun versterkt, Takao daarente gen niet. Biedt Formosa thans nog geen voldoende veilige havenruimte voor eene talrijke transportvloot, men kan aannemen, dat de toekomst hierin verbetering brengen zal en reeds in den te- genwoordigen tijd vormt bet een geschikt rustpunt voor schepen, die van Japan naar het Zuiden op weg zijn en wegens volkenrechtelijke overwegingen geen niet-Japansche haven willen binnenloopen. Formosa's beteekenis als zoodanig blijkt nog grooter, wanneer zijn natuurlijke rijkdom nader beschouwd wordt. Onder het Japansche bestuur is Formosa zeer in bloei toe genomen en worden zijne natuurlijke hulpbronnen meer en meer tot ontwikkeling gebracht. Yan zijne voornaamste 637 De BETEEKENtS VAN FORMOSA ENZ. [Juni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73