Juni 1912]. De beteekenis van Formosa enz. stapelproducten, rijst, thee, suiker en kamfer, is voor het hier besproken geval alleen rijst, het hoofdvoedsei voor den Japan ner, van belang. In 1908 leverde de rijstoogst 1389516000 K G.; latere op gaven zijn mij nog niet bekend, maar men kan gerust aan nemen, dat de opbrengst na 1908, evenals vóór dat jaar het geval was, gestadig toegenomen is. In 1910 werden uitge voerd naar Japan 102220000 K.G., naar het buitenland 2229042 K.G.; ingevoerd werden uit Japan 6052800 K.G. en uit het buitenland 416650 K.G. Hoewel niet volledig, geven deze getallen toch een duidelijk beeld van de groote rijstopbrengst van Formosa en daar tweemaal per jaar geoogst wordt, kan bij eenige voorbereiding op een aanzienlijken plaatselijken voorraad, onafhankelijk van aanvoer van buiten, gerekend worden. Een andere factor van belang is de gezondheidstoestand en het klimaat. Vooral in de steden is de gezondheidstoestand, dank zij de doelmatige beschikkingen van de Japanners, zeer verbeterd, zoodat Formosa, niettegenstaande de tropische hitte, gedurende het grootste gedeelte van het jaar, geen ongezond land ge noemd kan worden. Blijkens het voorgaande is Formosa dus van stijgend be lang voor Japansche overzeesche ondernemingen in Zuidelijke richting; alleen moet nog nagegaan worden, op welke wijze het tegen vijandelijke ondernemingen beschermd is. Het hoogste militaire gezag berust bij den Gouverneur- Generaal als vertegenwoordiger des Keizers. Volgens de be staande bepalingen moet hij een opperofficier van de Land macht of een vlagofficier van de Zeemacht zijn, een maatregel, welke het gevolg is van den voortdurenden strijd tegen de inboorlingen. Hij is zelf Chef van het militair departement en als zoo- daning ondergeschikt aan den Minister van Oorlog te Tokyo. Het departement bestaat uit afdeelingen voor den Geneeskun- 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 74