De strijd tegen de milden op Formosa. (Zie Plaat III). In het begin van 1912 verscheen een „Report on the Control of the Aborigines in Formosa", 1911" uitgegeven door de Formosaansche Regeering. Het geeft een belangwekkend overzicht van den strijd, dien de Japanners nog steeds tegen de Formosaansche wilden hebben te voeren. In aansluiting aan dat „Report" kan nog het volgende worden medegedeeld: Alles wat de aanrakingen met de wilden betreft, ook de tegen hen gevoerde strijd, wordt behandeld door een afzonder lijk departement (departement van politie), waarvan de Chef onmiddellijk onder den Gouverneur-Generaal staat. Ook de voor dien strijd bestemde troepenmacht, junsatai, behoort onder dit departement 2). Alleen, wanneer de omstandigheden het gebruik van troepen van het Leger noodzakelijk maken, heeft het militair departement bemoeienis met het optreden tegen de wilden. Tegen de wilden vechten alzoo „politietroepen", die in werkelijkheid echter niet van militairen te onderscheiden zijn. De Japanners onder hen behooren tot de reserve van het Leger; samenstelling, oefening en bewapening zijn geheel militair en het eenige feitelijke onderscheid tusschen deze troepen en die van het Leger bestaat hierin, dat zij uitsluitend uit vrijwillig dienenden en laatstgenoemden hoofdzakelijk uit dienstplichtigen samengesteld zijn. Evenals elke andere kolo niale mogendheid gevoelde ook Japan de behoefte aan een 643 1) Aanwezig in de bibliotheek van liet D. v. O. 2) Het woord »junsatai" wordt het best door politiemacht vertaald. De tegen de wilden optredende politie moet echter wel onderscheiden worden van het gelijknamige korps, dat onder het departement van Binnenlandsch- Bestuur ressorteert en den gewonen politiedienst in het volkomen rustige Westelijke deel van het eiland verricht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 79