Juni 1912], De strijd tegen de wilden op Formosa. 2 4 aiyu's, aanwezig zijn; ongeveer om de 2 K. M. is er een wachthuis onder bevel van een junsa, waarvan de bezet ting dient tot aflossing en, zoo noodig, tot ondersteuning van de posten in de schilderhuizen. Om de 10 K. M. is er een blokhuis, waarvan de bezetting onder een keibuho of keibu staat. In elke „cho" zijn één of meer keishi's met het op perbevel belast Achter de aiyusen zijn depötplaatsen aangelegd, welke door middel van eene Decauville-baan met koeli's als beweegkracht met de spoorwegstations verbonden zijn. Men kan de aiyusen niet vergelijken met de geconcentreerde linie, welke wij op Atjeh gekend hebben. Het is de bedoeling de wilden te beletten het gepacificeerde gebied te veronrusten en hen van de buitenwereld af te sluiten. Om deze afslui ting ook aan de Oostzijde, ter zee, te handhaven, beschikt het departement voor de aanrakingen met de wilden over een paar kleine stoomers, welke met licht snelvuurgeschut en mitrailleurs bewapend zijn. Heeft de aiyusen, op zich zelf beschouwd, dus een verdedigend karakter, dit beteekent niet, dat aanvallend optreden uitgesloten is: integendeel, het is de bedoeling, haar geleidelijk vooruit te brengen, om alzoo het gebied der wilden stuk voor stuk te onderwerpen en te paci- fieeeren. De wijze, waarop het vooruitbrengen van een deel der aiyusen geschiedt, wordt beschreven op blz. 19 e. v. van het Report. De Japanners verhelen niet, dat er voortdurend met de Noordelijke stammen een harde strijd gevoerd wordt, die hun dikwijls groote verliezen veroorzaakt. Eiken dag worden er schoten gewisseld tusschen de bezetting van de aiyusen en de wilden. Deze wachten met groot geduld het oogenblik af, waarop eenige onachtzaamheid in de linie hun gelegenheid geeft een paar koppen te bemachtigen, hetgeen hun maar al te dikwijls gelukt, nadat zij door alarmeering en beschieting de bezetting afgemat hebben. Tegen elke poging om de aiyusen 646 1) De Japanners geven voor »cho" het Engelsehe woord ^prefecture". Wij zouden district zeggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 82