De strijd tegen de wilden op Formosa. [Juni 1912. voor een gedeelte vooruit te brengen, verzetten zij zich uit alle macht. Gebruik makende van het enorme oponthoud, dat de colonnes der Japanners in het buitengewoon moeilijk be gaanbare bergterrein ondervinden, weten zij dezen van alle zijden te bestoken, zij versterken hunne dorpen, die zij hard nekkig verdedigen, enz., enz. Op de kaart tegenover blz. 10 van het Report is met een zwarte lijn aangegeven, tot hoever zij op den lsten Maart 1912 vooruitgebracht is, zoodat daaruit de vordering gedurende een geheel jaar blijkt. Het is heel wei nig en bovendien kostte o. a. het inrichten van het nieuwe gedeelte bij de Taian-Rivier den Japanners ruim 200 dooden en gewonden, zooals men mij op het militaire departement te Taihoku verzekerde. Van zelf dringt zich hierbij de vraag op, waarom de Ja panners hunne troepen niet even beweeglijk als de wilden trachten te maken, om dezen overal, tot in hunne verste schuilhoeken, te vervolgen en onschadelijk te maken. Het is duidelijk, dat eene passieve bewaking van de aiyusen vol strekt niet belet, dat de wilden er door heen dringen en het gebied achter de linie door hun koppensnellen in rep en roer breDgen. Zelfs de electrische stroom, welke op sommi ge plaatsen door de ijzerdraadversperring geleid werd, bleek geen afdoend middel: de wilden begrepen spoedig, dat hoo rnen, tegen de versperring geworpen, van den electrischen stroom niets te lijden hadden. Deze en dergelijke vragen werden door mij aan een paar der meest ervaren politieoffi cieren gesteld. Het antwoord luidde, dat het terrein buiten de linie een dergelijk actief optreden belette. Inderdaad is het bergland van Formosa buitengewoon moei lijk begaanbaar. De toppen zijn hooger dan bijv. op Java, de hellingen steiler en de begroeiing dichter. De wilden, die sedert onheuglijke tijden hier wonen, weten zich met groote vlugheid overal te bewegen, terwijl het voor de Ja- pansche colonnes, zelfs al hadden zij dezelfde beweeglijk heid als zij, toch uiterst moeilijk zijn zou in dit dicht be groeide, maar zeer dun bevolkte- land hunne tegenstanders 647

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 83