Toestanden in Poetugeesch Timor. [Juni 1912. Costa" het bestuur voert. De oudste vertegenwoordiger van het andere geslacht, Joan d'Hornay de Cruz, speelt evenwel onder de tegenwoordige omstandigheden een belangrijke rol. Yan Noimuti hebben de Portugeezen zich nooit veel aan getrokken. Nadat evenwel Oeikoesi meer intensief werd be stuurd, werd zoo nu en dan ook Noimuti bezocht; een tijd lang is de enclave bezet geweest door eene kleine troepen- afdeeling. Deze afdeelingen gingen en kwamen, zoolang Bikomi nog betwist gebied was, geheel zonder bemoeienis van onze zijde. Toen verleden jaar Bikomi door ons evenwel tot Nederlandsch gebied werd verklaard, werd bij de in het vorig artikel x) reeds beproken bijeenkomst van den Civiel- en Militair Resident en den Gouverneur van Dilly te Batu Gadé vast gesteld dat, mits hiervan te voren werd kennisgegeven, de troepen langs een bepaald aangegeven weg van Oeikoesi naar Noimuti en terug mochten gaan. Wegens herhaalde over treding van deze voor de Portugeezen gunstige bepaling, welke ook gold voor het transport van den Bulu2 naar Kota Sahi, werd in Februari j.l. bepaald, dat in den vervolge voor troe pentransport over ons gebied toestemming (van den Resident) in ieder speciaal geval noodig was. Tevens werd bepaald, dat troepen, die zich zonder toestemming op ons gebied begaven, om welke reden dan ook, zouden worden ontwapend en naar Koepang opgezonden om van daaruit, nadat zou zijn vastgesteld, dat ze behoorden tot de gewapende macht der Portugeezen, over de grens van Oeikoesi te worden gezet. Over de wijze waarop het bestuur wordt gevoerd het volgende. Portugal is van alle Europeesche landen vrijwel de oudste koloniale mogendheid. De Hollanders althans vonden bij hun komst in Atjeh, Java, Singapore, Burma en later in den Soenda Archipel en de Molukken overal Portugeezen. Men zou dus kunnen verwachten, dat zij in al die eeuwen, evenals andere koloniale mogendheden, zouden hebben geleerd dat de, ook door 651 1) I. M. T. Afl. 4. 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 87