Juni 1912]. Toestanden in Portugeesch Timor. ons aanvankelijk gevoerde, politiek van „halen wat er te halen valt" niet de ware manier van koloniseeren is. Aan de koloniale politiek van de Portugeezen is nog steeds een ethische richting vreemd. Zij schijnen niet door de geschiedenis te hebben geleerd, dat het de plicht is van elke koloniale mogendheid om door opheffing van de bevolking de welvaart van het land te bevorderen, waar door de indirecte voordeelen in de plaats treden van de de directe. Ter verkrijging van directe voordeelen wordt veelal de leuze: „het doel heiligt de middelen" in toepassing gebracht, waarvan de bevolking de niet geringe nadeelen ondervindt. Nu zouden de Portugeezen deze politiek nog jaren hebben kunnen voortzetten, ware het niet, dat de inboorlingen het verschil in behandeling van ons bestuur en dat van hune overheerschers in de laatste twee, drie jaren hadden leeren kennen. Over het algemeen toch is de Timorees goedig en men moet hem het vel al zeer ver over de ooren halen, vóór hij tot daden van geweld tegenover het bestuur zijn toevlucht neemt. Waar hij echter ziet, dat even over de grens zijn rasgenooten eene menschelijke behandeling ondervinden, kan het wel niet anders, dan dat hij zal trachten een dergelijk, in zijn oogeu zeer benijdenswaardig, lot deelachtig te worden. Zoolang dan ook de Portugeezen geen ethische richting aan hunne koloniale politiek geven, zullen zij daarvan de moeie- lijkheden blijven ondervinden. Voor eene verandering van politiek is echter geld noodig, vooral in het begin en geld is in Portugal schaars. Zelfs als de Portugeezen inzien, dat de door hen gevolgde politiek op Timor, Macau en in andere kolonieën niet de ware is, zullen de Gouverneurs zeer waarschijnlijk niet het noodige geld kunnen loskrijgen. Opheffing van de gouvernementscul tures, die eenen zwaren druk op de bevolking leggen, het invoeren van minder drukkende belastingen, desnoods geheele vrijstelling gedurende eenige jaren, een betere regeling van de heerendiensten, enz. enz. zouden wel de eerste maatregelen 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 88