Toestanden in Portugeesch Timor. [Juni 1912. moeten zijn om de inheemsche bevolking te verzoenen met hunnen staat van Portugeesch onderdaan. Dat alle bovengenoemde zaken werkelijk verbetering be hoeven, zal in de volgende regelen worden aangetoond. Het Portugeesch gebied is, meer nog dan het onze, geschikt voor koffiecultuur. De aan die cultuur verbonden voordeelen ziet de Portugeesche Timorees echter grootendeels verdwijnen in de zakken der overheerschers. Hoewel op ons gebied al het mogelijke wordt gedaan om de vrije cultuur op te heffen uit haar nog steeds primitieven staat, door den aanleg van proefvelden, het aantoonen van de voordeelen van eene meer intensieve bewerking van den grond (hierbij stuiten wij, als bijna overal in Indië, op vermoedelijk uit gemakzucht gebo ren godsdienstige bezwaren), de verstrekking van bibit, enz., gaan de cultures niet dan langzaam vooruit Het behoeft dus wel geen betoog, dat die vooruitgang op Portugeesch Timor niet anders dan met dwang zal zijn te verkrijgen. De belastingen worden op ons gebied gedeeltelijk opgebracht in geld en gedeeltelijk in arbeid. De belasting in geld bestaat uit een hoofdelijken omslag van 2 gulden per man. Belasting plichtig is alleen de tot arbeid geschikte man en verder allen die, hoewel daartoe niet geschikt, bezittingen hebben. Bovendien wordt voor elk paard of karbouw door den eigenaar een klei nigheid betaald (vermeend wordt per paard en per karbouw een paar dubbeltjes, zoo niet minder). Heerendiensten worden alleen gepresteerd door tot arbeid volkomen geschikten, en dan slechts hoogstens 40 dagen per jaar. Het grootste gedeelte dier diensten mag echter niet wor den geëischt in de tijden, dat de velden moeten worden bewerkt. Op Portugeesch Timor werd eind October 1911, vermoe delijk in het geheele gebied, de volgende belasting ingevoerd. 653 1) Slechts hier en daar zagen wij op Timor kunstmatig bevloeide rijstvel den, zooals bijv. bij Baoemata (West Timor) en hier en daar in Amarassi. Hiervan trekt de bevolking reeds niet onaanzienlijke voordeelen; vermoedelijk zullen de in de nabijheid gelegen kampongs weldra het voorbeeld volgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 89