Juni 1912]. Toestanden in Portugeesch Timor. Behalve een hoofdelijke omslag van een ringgit boeroeng per man, wordt o. m. belasting geeischt: voor het bezit van een karbouw zes gulden of 40 °/0 van de gemiddelde waarde, voor een geit f 2.40, ook Hh 40 pCt. van de waarde, voor een eenigszins groot huis f 12, voor kleinere huizen minder. Een huis zal een Timorees niet veel meer dan f 30 kosten, zoodat men wel kan zeggen dat een vermogensbelasting be staat van 40 pCt. Iemand die zijn vermogen niet productief maakt, (x) is het dus in 2| jaar kwijt; hij die zijn vermogen wil behouden, moet, rekening houdende met de waardever mindering, daarvan minstens 50 pCt. maken en, als hij profijt van zijn bezit wil hebben, nog meer. Verder wordt belas ting geheven voor het bezit van ladangs, van sago-, pinang- en klapperboomen, voor het winnen van zout, het sprokkelen van brandhout voor eigen gebruik, ja zelfs voor het houden van honden en katten. Voor de heerendiensten bestaat, naar vermeend wordt, geen vaste regeling Wanneer wegen moeten worden aangelegd, bruggen gebouwd of barakken opgeslagen, (de noodige materia len levert de bevolking gratis), worden alle beschikbare mannen, vrouwen en kinderen aan het werk gezet, onverschillig hoeveel tijd die arbeid vordert. Bij niet opkomen worden straffen aan den lijve toegepast, terwijl met den tijd, voor ladangbouw benoodigd, geen rekening wordt gehouden. Transport van vivres, waarvoor op ons gebied per paal en per paard f 0.05 wordt betaald, en gidsendiensten, waarvoor wij f 0.025 per paal betalen, moeten de Portugeezen in heerendienst verrichten. Maar nog zijn we niet aan het eind. Patrouilles, die op marsch zijn en bezettingen van kleine posten, vooral die, bezet met moradores, eischen veelal levering van vivres in natura, waarvoor niet of slechts zeer weinig wordt betaald. Vergelijken we de verplichtingen, welke rusten op een Ti morees op Portugeesch- met die van een rasgenoot op Neder- landsch gebied, aannemende dat beiden in het bezit zijn van 654 (1) Dit is vooral ten opzichte van paarden en vee bij de Timoreezen dik wijls het geval.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 90