Toestanden in Portügeesch Timor. [Juni 1912. een huis, 2 karbouwen, een paard, 2 geiten en een varken, eenige sago-, pinang- en klapperboomen en een hond, dan be taalt de Portugees aan belasting f 40 tegen 3, misschien f 4, door den Nederlandschen onderdaan op te brengen; ver der moet hij, dikwijls terwijl ladangbouw zijn tegenwoordig heid eischt, meer heerendiensten verrichten en geniet hij bovendien het twijfelachtige voorrecht vaak Portugeesche ambtenaren en soldaten als gast te moeten beschouwen. Daar komt nog bij, dat bij ons een Timorees, die éénmaal met zijn paard vivres brengt bijv. van Atapoepoe naar Bere- daoe, daarvoor ontvangt 33 X 0.05 1.65. Heeft hij nu wat dikwijls het geval is ook nog een vrachtje terug, dan is de betaalde jaarbelasting al weer binnen anders zal hij daarvoor nog eens twee dagen moeten loopen van Atapoepoe naar Beredaoe. Hoe de Portugeesche Timorees aan het geld voor de belasting moet komen, is mij een raadsel. Na het vorenstaande zullen, naar vermeend wordt, de on- dervolgende feiten geen verwondering meer wekken. De op bladzijde 340, 4de Aflevering van dit tijdschrift ver melde verhuizingen naar ons gebied hadden voor het eerst plaats van uit Fol Faek. Deze verhuizing was een gevolg van het middeleeuwsch optreden der Portugeesche troepen, waarover hier een enkel woord zijn plaats vinde. Wanneer, naar het oordeel van de Portugeesche autoriteiten, in het een of ander landschap de toestand niet is, zooals gewenscht wordt, en dit wordt toegeschreven aan onwil of verzet van de bevolking, wordt dat landschap meestal getuchtigd. Er gaat dan een troep heen, gewoonlijk bestaande uit een kern van geregelde troepen van het koloniale leger en groepen gewapende bevolking (liefst uit streken, welke met het te tuchtigen landschap in onmin leven), die ter plaatse aange komen, de kampongs gewoonlijk leeg vindt. De door de be- 655 1) Bijna ieder belastingplichtig Timorees heeft een paard van eene gemid delde waarde van f 15, tenzij hem dit paard, zooals dikwijls op Portügeesch gebied is geschied, werd afgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 91