vonden, welke aan beide aan het gevecht deel hebbende legers hebben behoord. Bij het nazien dezer geweren heeft men in de helft daarvan 2 ladingen gevonden, van het geheele ge tal was van -3 tot 10 maal geladen; in vele geweren had men bij één buskruitlading 5 h 6 kogels gevonden en einde lijk in een ouden gladloop vond men 22 met buskruit gemeng de kogels. Slechts i der geweren was normaal met 1 patroon geladen. Ieder moet thans toegeven, dat deze getallen een volledige karakteristiek geven van de menschen, die deze geweren hebben behandeld. Overigens is het gemakkelijk te bewijzen, dat de opgegeven getallen de wetten der waar schijnlijkheidsrekening weder volgen, wanneer men, hoe giof ook het middel is, het getal der in de monding der loopen ingestopte patronen als maatstaf voor den moreelen toestand van die personen, aanneemt. Het spreekt van zelf, dat niet alle strijders, die met 2 patronen geladen hebben, in gelijke mate van streek waren; een, de laatste dezer categorie, was beslist nader aan de gemoedsstemming, waarin een mensch met 3 patronen laden kan, eenandei,de eerste dezer categorie, was niet ver van de opvatting verwijderd, dat men in een geladen geweer geen 2e patroon behoeft te doen. Tusschen een volkomen rustig zich rekenschap geven en een graad van opwinding, waarin men vergeten kan, of men al geladen heeft of niet, is een groote afstand. Wanneer men nu het getal 2 (Patronen) als gemiddelde maat voor den moreelen toestand van allen aanneemt, immers de helft, dus 12000 man, hebben er 2 per schot willen nemen, dan moeten de menschen aan beide zijden van deze maat ook symmetrisch om haar gegroepeerd zijn, op dezelfde wijze, zooals dat aangetoond is bij de vroeger behandelde categoiieën. Hoe verder verwijderd van de middelmaat, hoe geringei het aantal der categorie. Als grens voor de helft der mannen, die 2 patronen ge bruiken, moet dus beschouwd worden 1 en 1, waaruit volgt, de waarschijnlijkheid W, die in dit geval 50 pCt. be- 573 EN DE SCHIET OPLEIDING VOLGENS F-tBIUS. [JUüi 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 9