De beteekenis Dan Formosa als tusschen- basis Door oüerzee5che ondernemingen Dan 3apan in Zuidelijke richting, ((liet een haart. Plaat III.) De zeeweg van Japan naar Zuid-Oost-Azië en den Indischen Archipel wordt vooral gedurende de zomermaanden door hevige orkanen onveilig gemaakt. Het is derhalve noodzakelijk, dat eene uit eigenlijk Japan afkomstige transportvloot in den zo mer op haar weg naar het Zuiden op Japansch gebied veilige havenplaatsen vindt, waar zij bijtijds bescherming voor het naderende gevaar zoeken kan. Ook voor de nakomende sche pen, welke in hetzelfde jaargetijde de gemeenschap van de gelande troepenmacht met het Moederland onderhouden, zijn dergelijke havens noodig. Zijn deze havens gelegen in een rijke en vruchtbare landstreek met veel natuurlijke hulpbronnen, dan is zij, na eenige voorbereiding, van groot nut als tus- schen- en vooruitgeschoven basis voor de krijgsverrichtingen in het vijandelijke land. In hoeverre Formosa met de nabij gelegen eilandengroepen, sedert 1895 tot Japan behoorende, daartoe dienen kan, zal hieronder besproken worden. Formosa is door de Riu-Kiu-Eilanden met het eigenlijke Ja pan verbonden; het ligt in het typhoongebied. De afstanden van zijne voornaamste havens Kiirun en Takao tot eenige Japansche en buitenlandsche havens zijn de volgende: Kiirun-Nagasaki600 zeemijlen. Kiirun-Moji690 Takao-Amoy150 Takao-Manilla470 Takao Hanoi (Tonkin) 780 Takao-Singapore1620 635 (1) Volgens de Engelsche spelling Keelung.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 71