IP iPH Toestanden in Portugeesch Timor, (mei een calque. Plaat U7). In de aflevering No. 4 van dit jaar werd ons politiek en militair optreden op Timor besproken en werd hier en daar, voorzoover zulks ter verklaring van dat optreden werd noodig geacht, van toestanden op Portugeesch Timor gerept. Zoo werden terloops de gevechtswaarde en de wijze van optreden van de Portugeesche troepen, de bewapening en de verpleging besproken, terwijl ten slotte werd gewaagd van de slechte behandeling, welke de bevolking op Portugeesch gebied van de zijde der autoriteiten ondervindt. Sedert het afsluiten van bovenbedoelde causerie hebben belangrijke berichten Java bereikt, berichten, die een helder licht werpen op de treurige toestanden, welke op Portugeesch Timor heerschen, en het is daarom, dat we zullen trachten een zoo duidelijk mogelijk beeld van die toestanden te geven, waar door het mogelijk zal zijn, meer dan tot heden het geval was, de op Timor door ons bestuur genomen of nog te nemen maatregelen en de uit dat gewest komende berichten te begrijpen Tot het Portugeesch gebied op Timor behoort: 1ste het geheele gebied ten Oosten van de groote (Oost-) grens, 2de Oeikoesi, en 3de het bij uitvoering van het tractaat aan Ne derland af te staan gebied Noimuti. Aan het hoofd van het geheele gebied staat een Gouver neur. De bemoeienis van het bestuur met het binnenland was tot voor korten tijd gering. Eerst onder het veertien jarig tiranniek bestuur van den Gouverneur da Silva werd die bemoeienis met de binnenlandsche aangelegenheden, voor- 649 1) Ter orienteering van in dit opstel te vermelden plaatsen, landschappen enz., zal hieraan worden toegevoegd eene calque, die met Plaat 1 van Afleve ring 4 ter zake de noodige opheldering kan geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 85