785 OORLOGBEGROOTING. [Juli 1912. verbintenis te verhoogen met f 25.en de reëngagementspremie van uitgezonden Europeanen eveneens met f 25.De kosten van dezen maatregel worden voor 1913 geraamd op f 157 000.waarvan 52 000.is uitgetrokken op hoofdstuk I der uitgaven. Onder af deelingen 209 en 180. De telegraaf- en telefoonafdee- lingen van het ïTederlandsch-Indisch leger beschikken tot dusver niet over een voltallig, geroutineerd en betrouwbaar lijnleggerspersoneel. Aan dezen ongewenschten toestand kan op de minst kostbare wijze een einde worden gemaakt door de oprichting van een korps reserve lijnleggers, te recruteeren uit zich vrijwillig aanmeldend Inlandsch personeel van den Gouvernements Post-, Telegraaf- en Telefoondienst en c. q. van de particuliere telefoon-, spoorweg- en trammaatschappijen op Java. De reserve-lijnlegger gaat een eerste verbintenis aan van 6 jaar, desgewenscht gevolgd door nadere verbintenissen van 2, 4 of 6 jaar. Hij komt eens in de 2 jaren gedurende 6 dagen voor oefening onder de wapenen. Gedurende dien tijd wordt hij betaald, gevoed en ge huisvest als een Inl. geniesoldaat le klasse en behoudt, zoo hij in eene Gouvernementsbetrekking werkzaam is, bovendien aanspraak op het hem in die betrekking toekomend traktement. Aan de oprichting van het korps is eene vermeerdering der jaar- lijksche uitgaven verbonden van f 2 682. Tot dusver werd er op gerekend de telefonisten voor de verdedigings werken uit de infanteriebezetting dier werken te trekken, waaraan echter het groote nadeel is verbonden, dat dan een vrij groot aantal combattanten aan hun eigenlijke taak zal worden onttrokken. Dit nadeel is zonder belangrijke kosten te ondervangen door de oprichting van een korps reserve-telefonisten, gerecruteerd uit zich vrijwillig daartoe aanmeldende Europeesche beambten van den Gou- vernements-Telefoondienst en c. q. ook van de particuliere telefoonmaat schappijen op Java. Om den toeloop te bevorderen verdient het aanbeveling voor de reserve-telefonisten, die overigens met geniesoldaten le klasse zijn gelijkgesteld, den korporaalsrang bereikbaar te stellen (tot een maxi mum van J der sterkte). De reserve-telefonist brengt gedurende het eerste dienstverband van 6 jaren hoogstens 42 dagen onder de wapenen door, nl. een eersten opleidingstijd van hoogstens 30 dagen en herhalingsoefeningen om de 2 jaren, telkens gedurende 6 dagen. Gedurende den oefentijd worden de reser.'e-telefonisten betaald, ge voed en gehuisvest als de militairen van hun rang bij het Korps Genietroepen, terwijl zij, die in eene Gouvernements-betrekking werk zaam zijn, bovendien aanspraak behouden op het hun in die betrekking toekomend traktement. Aan de oprichting van het korps is eene vermeerdering der jaarlijksche uitgaven van f 6 094.verbonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 103