Boeebeookdeeling. [Juli 1912. Sedert Mei van het vorige jaar is dit laatste geregeld geschied. Monografieën zijn tot heden nog niet verschenen. Het bewerken vordert een zee van tijd, vooral ook wanneer daarvoor plaatselijke bronnen- en archiefstudie wordt noodig geacht; terwijl het ongetwijfeld aanbeveling zou verdienen, zoo de samensteller in de gelegenheid is, sommige nog duister gebleven punten op te helderen door persoon lijke aanschouwing en nader onderzoek ter plaatse; niet ieder is een Veth. Uit de dienstreis van den chef van het E. B. zou mogen worden afgeleid, dat eene monografie van het Gouvernement van Celebes en Onderhoorigheden het eerst in het licht zal verschijnen. Het bewerken van do periodiek verschijnende „Mededeelingen" is het E. B. blijkbaar vlotter van de hand gegaan. Reeds verscheen als een kloek boekdeel van bijna 250 pagina's druks de tweede aflevering. Blijkens het in deze aflevering opgenomen Voorbericht zijn tijdens de samenstelling van dit deel de inzichten nopens deze „Mededeelin gen' gewijzigd. Het eerste hoofdstuk, handelende over de Sangi- en Talaud-eilanden, is evenals de eerste aflevering breed opgezetvan een 40-tal bronnen werd gebruik gemaakt en de daarin aanwezige stof op aangename wijze verwerkt; het hoofdstuk boezemt vertrou wen in. Bij de samenstelling van het 2e hoofdstuk echter, heeft men zich gebonden geacht aan het door den len Gouvernements-secretaris ge geven normaal schema voor nota's over landschappen, zooals die door bestuursambtenaren aan de Regeering behooren te worden overgelegd bij politieke contracten of bij andere staatsstukken. Het is ons niet bekend, in hoeverre het E. B. heeft gehandeld naar van hooger hand ontvangen bevelen of wenken. Ons lijkt het toe, dat het bnreau er niet in is geslaagd, zich thuis te voelen in het keurslijf van gewij zigde inzichten: wat het onder den druk dier inzichten heeft geleverd komt ons voor te staan verre beneden het vroeger gepubliceerde. Nu wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, voortaan de „Me dedeelingen, in dezen vorm te doen verschijnen, waardoor aan de hand van de beschikbareambtelijke gegevens een overzicht van den actuee- len toestand van het gewest wordt gegeven. Verheugden wij er ons over, dat met de oprichting van het E. B. niet enkel bestuursbelangen hadden voorgezeten voor het groote publiek, zei de Heer Colijn, moet de verzamelde, op wetenschappelij ke, systematische wijze geordende kennis van waarde zijn thans moeten wij tot ons leedwezen constateeren, dat van den rechten koers wordt afgezeken. De oorspronkelijke roeping wordt, naar het wil voorkomen, door de gewijzigde inzichten die daarom alleen niet als beter behoeven te worden aangenomen geheel uit het oog verloren het E. B. tracht thans bij het groote publiek de kennis van de bui tenbezittingen alleen te vermeerderen door uitsluitend gebruik te ma ken van ambtelijke gegevens, let wel, van de beschikbare. En als nu die beschikbare, ambtelijke gegevens leemten en hiaten vertoonen, als ze duister laten de zaken, die nog nadere opheldering eischen Als leidraad voor het hoofdstuk, handelende over de zelfbesturende 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 109