■Juli 1912]. De Slag bij Wafangou. te gaan welk bevel aan Stackelberg was verstrekt, waarbij vooropgesteld dient te worden, dat Koeropatkin van meening was, dat de toestand aan Japansche zijde als volgt was: Ie. Leger (3 divisiën) bij Fenghoeangtsjeng, lie. Leger (3 divisiën) tegen Port-Arthur, Ille. Leger (2 divisiën) dekte den weg naar het Noorden van het He Leger. IVe. Leger (3 divisiën) ten N. van Takuschan. Verder vermoedde hij nog 2 divisiën bij Gensan. Den 7en Juni gaf Koeropatkin het volgende bevel aan Stackelberg: „Gij hebt met uwe afdeeling de opdracht door een voorwaartsgaan naar Port-Arthur zoo sterk mogelijke „krachten van den tegenstander tot u te trekken en zijne „krachten op het Kwantoeng-Schiereiland te verzwakken. „Om dat te bereiken moet uwe beweging tegen de naar het „Noorden uitgezonden vijandelijke veiligheidsafdeelingen „snel en energiek uitgevoerd worden, waarbij een verras- „sing der vooruitgeschoven afdeelingen in het oog dient „gehouden te worden, wanneer deze zwak blijken. Tegen „overmachtige krachten zal de strijd echter niet tot eene „beslissing doorgevoerd worden en de Reserve zal niet „verder ingezet worden, dan dat de toestand volkomen „opgehelderd is. x) Laatste doel van uwe onderneming „blijft de inname van de stelling van Kinchou en een „verder oprukken naar Port-Arthur." Duidelijk is dit bevel geenszins. Het aannemen van een mogelijk stooten op zwakke vijandelijke krachten, is in ver band met de vermoede groepeering der Japansche strijd krachten (2 divisiën bij Port Adams) onverklaarbaar, terwijl verder het „snel en energiek" in lijnrechte tegenspraak is met „tegen overmachtige krachten zal de strijd echter niet tot de beslissing doorgevoerd worden enz. enz." En tenslotte, het laatste doel kon toch eerst bereikt worden, wanneer 694 1) Gewoonlijk zal het dan te laat zijn Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 10