De Slag bij Wafargou. [Juli 1912. de Japansche krachten beslist teruggeworpen waren, dus eene definitieve overwinning bevochten was. Uit dit bevel leest men geenszins den onweerstaanbaren wil van den opperbevelhebber tot een ernstig offensief. Het toont overtuigend aan dax Koeropatkin gezwicht is voor hoogerhand, x) want er is duidelijk uit te lezen dat hij de verantwoordelijkheid van de onderneming niet op zich durfde nemen, 2) terwijl ook twijfel aan de mogelijkheid der uit voering uitgedrukt werd. In kriegsgeschichtliche Einzelschriften Heft 41/42 vindt men dan ook naar aanleiding van dit bevel het volgende opgeteekend „So blieb das Ganze von vornherein nur eine halbe „Maszregel und trug wie alle Halbheit im Kriege den Keim „des Miszlingens in sich." Den 8en en Hen Juni schijnt dit bevel nader aangevuld te zijn in dien geest, dat Stackelberg eerst zijne troepen moest verzamelen en daarna energiek aanvallen. Eerstens was dit een gevolg van de veranderde inzichten omtrent de opstel ling der Japanners (2 divisies tegen Port-Arthur en bij Port- Adams en Pitsewo eveneens 2 divisies), maar in de tweede plaats lezen we in 't Russische Generale Stafwerk, dat Koe ropatkin zich absoluut niet kon vereenigen met de maat regelen van Stackelberg om eene brigade naar Wafandian vooruit te zenden. Naar zijne meening achtte hij eene der gelijke versnippering van krachten over een afstand van 80 K. M. (Wafandian-Kaiping, waar de achterste afdeelingen 695 1) Zeer duidelijk komt dit o. a ook uit in het telegram, dat den 6en Juni dit bevel voorafging De troepen van het I Sib. korps zullen zoo mogelijk zonder oponthoud met hunne treinen, parken en hospitalen bij Wafangou verzameld worden. Tot versterking van liet I Sib. korps zend ik eene brig. 35e Div. vooruit. De geheele 3e Div. wordt brigadesgewijze naar Haitscheng- Yinkau-Kaiping vooruitgeschoven. In gevolge mij van allerhoogste hand gegeven aanwijzingen is een snelle en energieke stoot van Uw korps n/h Z, noodig om zoo sterk mogelijke krachten te trekken en den toestand van Port-Arthur te verlichten. 2) Reeds den Jen Juni had Alexejew een telegram van den Czaar ont vangen, luidende „Deel den generaal Koeropatkin mede, dat ik op hem de geheele ver antwoordelijkheid doe rusten voor het lot van Port-Arthur"- Red,

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 11