De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. Waar uit het voorgaande moge blijken dat deze „ervaringen" berustten op enkele weinig krachtig uitgevoerde verkenningen, mag het dan ook zeker zeer eigenaardig genoemd worden, dat Stackelberg als bevelhebber niet zijn wil doorzette en Ssimonow gelastte om de gegeven bevelen uit te voeren. Den J.2den toch zien we de Cavalerie een rustdag houden en den 13den wordt een nieuw beveiligingssysteem ingevoerd; van eene uitvoering der ontvangen bevelen echter geen sprake. Een dergelijke opvatting der ondergeschiktheid is zeker op geen enkele manier goed te praten. Initiatief en zelfstandig heid zijn in den modernen oorlog niet te missen eigenschap pen, maar onder geen van beide is deze handelwijze van Ssimonow te rangschikken. Het bevel van Stackelberg was duidelijk en had dus opgevolgd moeten worden. Het nieuwe, door Ssimonow ontworpen beveiligingssysteem blijkt uit Fig. 1 plaat Y. De bedoeling van Ssimonow was verkenningen en her haalde alarmeeringen door de Japansche cavalerie te beletten. Eene dergelijke opstelling verdient echter geen aanbeveling, omdat door de groote versnippering 8 compagnieën over totaal 34 K.M. nergens ernstig weerstand kan worden ge boden; alleen zwakke patrouilles kunnen worden afgewezen. De vakreserves (onze voorpostendetachementen) staan veel te ver achter de voorste linie, terwijl de afstand tot het gros eveneens veel te groot is, waardoor tijdige ondersteuning vrij wel is uitgesloten. Ook met de verdeeling der infanterie over de verschillende vakken kunnen wij niet instem men. Het middenvak is bijna uitsluitend bezet door infan terie; het O. vak heeft eene dubbele sterkte aan infanterie, hoewel daar maar zeer weinig goede wegen zijn. Ofschoon Stackelberg, zooals reeds gezegd, zijn bevel niet herhaalde, zond hij wel aan Ssimonow naar aanleiding van de vorengeschetste opstelling de volgende opmerking: „De voorhoede is naar Wafandian vooruitgeschoven om „de vereeniging van het korps te beschermen, echter niet 697

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 13