Juli 1912], De Slag bij Wafangoü. „om haar over de geheele voorpostenlinie te versnip peren." Verder wees Stackelberg er in hetzelfde schrijven op, dat hij de voorhoede bevolen had eene stelling bij Wafandian uit te kiezen en niet 6 K. M. zuidelijker, waardoor het korps nog meer in de diepte uit elkaar getrokken werd. Door den opmarsch der Japanners is 't nu echter te laat geworden voor Ssimonow om een en ander in den geest van Stackelberg's opmerkingen te wijzigen. Overal worden de Russische voorposten terug gedrongen. Gegevens om trent den vijand zijn blijkbaar moeielijk te verkrijgen; het geen blijkt uit het bericht, dat Ssimonow aan Stackelberg zendt en waarin hij zegt: „Ik neem aan dat in het Tascha- hodal en O. daarvan 3 Infanterie-brigades met artillerie en 6 eskadrons in opmarsch zijn, in 't geheel 4 brigades en 12 eskadrons", zonder evenwel aan te geven waarop die schatting berust. Wel scheen vastgesteld te zijn, dat de Japanners in meerdere Colonnes marcheerden, want hij besloot zijn bericht met de mededeeling: „De groote uitbreiding van het marschfront der Japanners biedt eene prachtige gelegen heid hen aan te grijpen en op Pitsewo terug te werpen..." Wat was ondertusschen bij de Hoofdmacht gebeurd? Daar was de verzameling langzaam, maar regelmatig verloopen en meende Stackelberg den 17en Juni naar het Zuiden te kun nen oprukken. Het groote voordeel dat „Spoed" hem in dezen had kunnen verschaffen, schijnt Stackelberg niet te heb ben beseft, 't Was toch zeer wel mogelijk geweest om in minder dan 10 dagen de troepen over ongeveer 75 K.M. (Kai- ping-Wafangou) te verplaatsen, al was dan ook het vervoer vertraagd geworden door eene beschieting van uit zee van den spoorweg. Men zou uit een en ander kunnen opmaken, dat Stackelberg geen oogenblik rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van een offensief, terwijl hij zeker niet voldeed aan den last om „snel en energiek" voorwaarts te gaan, zooals de opdracht luidde. 698

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 14