De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. Gedurende zijn verblijf te Wafangou nad Stackelberg, na rijp beraad, ten Z. van die plaats in de lijn TafanschinYant- siagou. eene stelling uitgezocht, die versterkt moest worden; de arbeid daaraan zou den 9en Juni aanvangen. We vragen ons echter af, wat was de bedoeling van deze versterkte stelling? Volgens de ontvangen instructie moest van uit Wa fangou in Z. richting worden opgerukt en zou dus de stel ling waardeloos zijn. Het aanleggen van stellingen in den rug is toch zeker niet te rijmen met een snel en krachtig offensief, 't doet denken aan het van te voren rekening houden met een mogelijk mislukken van de offensieve on derneming Bovendien oefent de aanwezigheid eener der gelijke stelling invloed uit op de handelingen van den be velhebber, zooals we ook hier zien gebeuren. Op het eerste bericht nl. van den Japanschen opmarsch van Ssimonow, bedenkt Stackelberg zich niet lang en geeft hij order om de uitgekozen stelling te bezetten, waardoor hij 't initiatief prijs geeft en zich aan den wil van den tegenstander onder werpt. Zeer zeker was dit geen bewijs van zelfvertrouwen bij Stackelberg, temeer daar Ssimonow in zijn bericht gewe zen had op de gunstige gelegenheid om de Japanners aan te grijpen en terug te werpen. Ouerzicht non den toestand aan 3apansche zijde. Gaan we thans na wat aan Japansche zijde geschiedde. Na de vermeestering van de stelling bij Kinchou had het He Leger 2 dagen rust gehouden tot het weder ordenen van de verbanden, het aanvullen der munitie, enz. Den 29en Mei marcheerde het verder zuidwaarts naar Dalni, waar het voor- loopig bleef staan. Tot dekking van den rug was de 5e Divisie met de le cavalerie-brigade Akyama achtergelaten in de lijn Port-AdamsTaschahorivier, waar zij zich versterkt had. Den 26en en 27en Mei waren berichten ingekomen van eene verplaatsing van Russische troepen van uit Liaoyang 699 1) Dat S. met die mogelijkheid rekening hield, mag hem o.i. niet als een fout worden aangerekend, maar wêl dat hij van de stelling een verkeerd ge bruik maakte. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15