Juli 1912]. De Slag bij Wafangou. Besehrijuing Don hel Gevechtsterrein en dqh de Russische slelling x). Het terrein ten Z. en O. van Wafangou draagt het karakter van een middelgebergte, Wafangou ligt echter meer in een heuvelland, dat door de Foetschou wordt doorsneden. Oostelijk van de rivier zijn de verheffingen steiler, hooger en talrijker dan in het Westelijk deel. De hoogten zijn meest kaal en onbebouwd; op slechts enkele plaatsen, in de nabij heid der talrijke bewoonde oorden en aan beide zijden van de spoorbaan, zijn kleine bosschen. De dalen zijn bijna overal goed bebouwd, vooral het ongeveer 2 KM. breedè Foetschou- dal. De Foetschou, die in den regentijd een hindernis van be- teekenis vormt, was ten tijde van het gevecht nauwelijks 150 pas breed en overal doorwaadbaar. De wegen in den omtrek zijn niet meer dan wagensporenin het rivierdal vormt de spoorbaan door de groote spoorbreedte een goeden marschweg. De door Generaal Stackelberg uitgekozen stelling had eene uitgebreidheid van ongeveer 7 K.M; zij strekte zich uit van den hoogterug ten N. van Tafanschin dwars over het rivier dal tot aan de hoogten N. W. van Wafanwopon. Op den rechter Foetschou-oever bood het voorterrein weinig dekking aan den aanvaller, de halverwege de helling aange legde loopgraven beheerschten het rivierdal en het glooiende terrein Z. W. van Tafanschin, welk dorp tot verdediging was ingericht. Yoor het midden van de stelling was het schoots veld op de korte afstanden door de bewoonde oorden en de deze omgevende boomgroepen zoowel als door de maïs- en gaol- janvelden zeer beperkt. Op den uitersten Oostelijken vleugel bij Wafanwapon konden de hellingen van de tegeno verliggende hoog ten en het naar Wafanwopon voerende dal worden bestreken. Hier was de tegenstander aan enkele opmarschwegen ge bonden, terwijl het gebruik van Artillerie zeer werd be moeilijkt. Gunstige artillerie-stellingen voor den aanvaller werden slechts aangetroffen West van de spoorbaan. 702 1). Ontleend aan de Kriegsgescli. Einzelschr, Heft 41'42. Zie schets III en fig 2 Plaat V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 18