De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. De Russische versterkingen bestonden meest uit dubbele liniën van loopgraven voor staande schutters; schuilplaatsen ontbrakenop enkele plaatsen waren eenvoudige draadver sperringen aangebracht. Yoor de batterijen waren geschut- standen gemaakt; ten Z. van Louschagou lagen zij, tegen de aanwijzingen van den Commandeerenden Generaal, gedeeltelijk op de naar den vijand gekeerde hellingen. Alle werken staken scherp tegen het terrein af. Al bood deze stelling vele voordeelen, toch mogen de groote nadeelen niet over het hoofd worden gezien. De beide vleugels hingen geheel in de lucht, terwijl eene omtrekking door het terrein zeer werd begunstigd. De hoogten ten N. van Tafan- schin, Tschutsiatun en Padschangundsa belemmerden het uit zicht zeer en stelden den aanvaller in de gelegenheid vooral tegenover het centrum zijne troepen ongezien te verplaatsen. Het dal van de Foetschou kon in de lengterichting door den vijand worden bevuurd, zoodat de verbinding tusschen de beide deelen van de stelling ernstig bemoeielijkt zou kun nen worden. Het terrein achter het Oostelijk deel van de stelling was zeer zwaar, de hellingen waren steil, terwijl we gen ontbraken, zoodat het in stelling brengen der Artillerie daar met ontzettende bezwaren gepaard ging. Voor de troe pen van dit deel der stelling bestonden geen goede terugtochts wegen, alleen die over Zuitsiatun of wel langs de spoorbaan. Daar deze laatste echter ook den terugtochtsweg voor de bezetting van het W. deel der stelling vormde, zou een te rugtocht van het geheel daarlangs tot opeenhooping en dus tot verwarring kunnen leiden. Ook de aangelegde versterkingen voldeden niet aan alle eischen. Niet alleen lagen ze op sommige gedeelten, zooals boven vermeld, op de naar den vijand gekeerde hellingen van de ondervinding aan de Yaloe opgedaan was blijklaar nog geen partij getrokken en waren ze op groote afstanden zichtbaar, maar ook technisch waren ze onvoldoende. Zoo waren bijv. de in den harden bodem grootendeels uitge houwen geschut-standen berekend voor het oudmodel geschut, 703

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 19