Juli 1912] De Slag bij Wafangott. Den 14den om 8 uur v. m. had Ssimonow van Generaal Stackelberg een bevel ontvangen, dat voor een deel eene herhaling van het korpsbevel van den vorigen dag inhield, doch bovendien aanwijzingen voor een terugtocht (N.B. vóór dat er iets was gebeurd). Dientengevolge verkeerde Ssimo now in de meening, dat een verder standhouden in de ge kozen stelling niet meer in de bedoeling lag, in verband waarmede hij terugtrok zonder voeling met den vijand te onderhouden. Hoewel het vorenbedoelde bevel voor een deel daartoe aanleiding had gegeven, moet het toch vreemd genoemd worden, dat een Cavalerie-Generaal daaraan eene zoodanige uitlegging geeft. In elk geval had de voeling met den vijand onderhouden moeten blijven. Nu kon Ssimo now geen inlichtingen verschaffen omtrent den JapaDSchen opmarsch 't was hem onbekend dat de geheele 5e Divisie zich in de lijn Padschangundsa-Wandiatun bevond; als gevolg waarvan hij zich voor den 15en een taak zag toegewezen, die hij onmogelijk kon vervullen. De in hetzelfde bevel voorkomende pertinente opdracht om 8 eskadrons te zenden naar den linkervleugel en het verband op te nemen met den cavaleriepost in Foetschou, voerde hij niet uit. Der gelijke handelwijzen werpen zeer zeker een schril licht op de Russische opvattingen omtrent ondergeschiktheid en begrip van samenwerking. Na terugkeer van de vroeger vooruitgeschoven brigade die op den uitersten linkervleugel moest komen werd de opstelling der Russen op den linkervleugel als fig. 5, plaat V aangeeft. Deze wijze van bezetting der stelling kan ons niet bevre digen. Ware aan vorengenoemde lastgeving door Ssimonow voldaan, dan zouden vermoedelijk de daarin bedoelde 8 eska drons ook gebezigd zijn tot dekking van de linkerflank, maar ook dan nog zou bet voor den Commandant van het le O. S. S. R. niet verantwoord zijn geweest zijn regiment 708 1) Deze post bevond zicli daar reeds voor den opmarsch der Russen in Z. richting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 24