De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. geheel gesloten, zonder directe beveiliging op den buiten vleugel op te stellen. De nadeelige gevolgen van die on beschermde opstelling bleven dan ook niet uit, want het ge lukte eene Japansche infanterie afdeeling dat regiment met vuur te verrassen en ernstige verliezen toe te brengen; met de hulp van het 2e S. S. R. konden de Japanners echter nog worden terug gedreven. Zeer eigenaardig—op zijn zachtst uitgedrukt—en een bewijs voor 't gemis aan leiding is het feit, dat de opmarsch van de bedoelde Japansche afdeeling door de Kozakken aan den Divisie-Staf was gemeld, doch dat deze had verzuimd dit be richt aan het regiment door te zenden. Bovendien moet het verwondering wekken, dat de Kozakken-Commandant het bericht niet eerst zond aan het meest bedreigde troependeel, dat dan voor verdere doorzending had kunnen zorgen. Deze nalatigheid èn van den Divisie-Commandant èn van dien der Kozakken had i. c. geen ernstige gevolgen voor het geheel, doch het had anders kunnen zijn. De plaats der algemeene reserve—achter het midden—schijnt ons minder gunstig toe, vooral met het oog op eventueele offensieve bewegingen. Bovendien was bekend dat de Ja pansche Cavalerie zich tegenover den linkervleugel bevond we zien dan ook later de 2e brig. 35 Div. daarheen verplaat sen op verzoek van Generaal Gerngrosz. Zooals we reeds zagen, ondervonden de Japanners geduren de den opmarsch weinig tegenstand. De voorhoeden wer den over de aangegeven lijn vooruitgeschoven en kwamen daar tegenover de Russen in stelling; de batterijen openden het vuur op de goed zichtbare Russische artillerie. Wel was aan Russische zijde het oprijden der Japansche batte rijen waargenomen, doch het vuur werd niet geopend. En om welke reden niet? Omdat niemand daarvoor de ver antwoordelijkheid op zich durfde nemenzelfs niet de vak commandant, de Generaal Gerngrosz, die weigerde het bevel daartoe te geven. Ten slotte nam een der batterij-com- 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 25