•Juli 1912], De Slag bij Wafangou. mandanten daartoe zeer terecht het initiatief x). De Rus sische Commandanten schenen niet doordrongen van het: „la victoire appartient a celui qui règlera le premier son tir", de Generaal Gerngrosz zelfs niet toen hij alleszins bevoegd was het vuur te doen openen. Gedurende dezen artillerie-strijd was de rechter colonne van de 3e Divisie doorgemarcheerd met het bovenvermeld succes om het le. O. S. S. R. te verrassen. Wei werden de Japanners teruggeworpen, doch het gelukte hun de hoog ten Z. en Z. W. van Wafanwopon bezet te houden. Dit optreden der Japanners gaf aanleidig tot het voren- vermelde verzoek van den Generaal Gerngrosz, die, bevreesd voor eene omtrekking, verplaatsing der reserve in overwe ging gaf. Generaal Stackelberg gaf last tot deze verplaatsing, maar nauwelijks was de marsch daartoe begonnen, of de beweging werd gestaakt, omdat Stackelberg eerst eene persoonlijke verkenning wilde verrichten. Om 4 uur n. m. werd het bevel herhaald en kreeg de brigade order te marscheeren naar Züit- siatun, met opdracht de linkerflank van de scherpschutters divisie te beveiligen. Ter plaatse aangekomen, zond de brigade-commandant (Ge neraal Glasko) gemengde detachementen uit onder de Oversten Petrow en Persiljew, resp. met opdracht om eene openlijke verkenning te verrichten en den pas tusschen Futschinfyn en Tschendsiatun te bezetten. Deze pas was om 730 n. m. in handen der Russen, doch van de verkenning kwam niet veel, omdat deze na een korten strijd met onderdeelen van de 3e Divisie werd opgegeven. Initiatief, besluitvaardigheid, Verantwortungsfreudigkeit, men zoekt tevergeefs naar deze in den modernen oorlog on misbare eigenschappen. De Russen trokken zich in hunne stellingen terug en wacht ten daar den volgenden dag af. 710 1) doch eerst nadat de Jap. Art. (van de 3e. div.) het vuur had geopend. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 26