De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. ervan krijgt men onwillekeurig den indruk dat Stackelberg zelf niet goed wist wat hij wilde. Van de woorden „aanval" en „ondersteuning" wordt een vrij willekeurig gebruik ge maakt. Zeer onvoldoende worden de verschillende Comman danten omtrent de verrichtingen van de eigen troepen op de hoogte gebracht. Alleen Gerngrosz krijgt inzage van de be velen voor Mrosowski, terwijl het zeker meer voor de hand had gelegen Gerngrosz en Glasko, die te zamen moesten op treden, inzage van eikaars bevelen te geven. Op die wijze had door den leider de samenwerking tusschen die beide Com mandanten eenigszins geregeld kunnen worden. Eenheid in de uitvoering van den aanval kon niet worden verwacht. Eigenaardig mag voorts genoemd worden de taak, welke- Stackelberg zich zelf toedacht. Aan Mrosowski deelde hij mede, dat hij zich bij de 2e. brig, van de 35e. Divisie zou ophouden, dus op den linkervleugel, terwijl hij aan de andere Commandanten opdroeg de berichten enz. te zenden naar Wafan gou. Men zou er uit kunnen opmaken, dat hij niet van plan was de algemeene leiding op zich te nemen, wat mede moge blij ken uit de omstandigheid, dat hij in plaats van zelf het begin van den aanval te bevelen, dit overliet aan twee zijner onder commandanten, wien hij ook de verdere regeling van den aanval toevertrouwde. Het zenden van 2 bevelen tien minuten na elkander wijst niet op eene voorafgegane nauwgezette overweging van de voorgenomen maatregelen. Zeer ongewenschö komt 't ons verder voor den. Generaal Gerngrosz 1 regiment en 2 batterijen te ontnemen en deze te voegen bij de bezetting van het W. vak. De nadeelige gevolgen van deze handelwijze komen den vol genden dag zeer duidelijk aan het licht. Behalve dat onvoldoende gegevens omtrent den vijand wer den verschaft (na bijna een ganschen dag met hem in aan raking te zijn geweest), is zeker wel 't meest af te keuren, dat in deze bevelen zijn opgenomen aanwijzingen voor het terugzenden der treinen en de maatregelen door Glasko te 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 29