De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. De 5e divisie rukt bij het aanbreken van den dag van Udiatun naar Tafanschin op, de 3e divisie wacht den aan val van de 5e Divisie af en gaat dan in aansluiting met haar en Oostelijk van de spoorbaan tot den aanval over. De 4e divisie blijft in haar opstelling, heldert op langs den weg naar Foetschou, beveiligt de linkerflanken bedreigt, wanneer de gelegenheid gunstig is, met een gedeelte den Russischen rechter-vlengel. Gedurende den nacht werd echter aan de 4e Divisie me degedeeld, dat zij geen vijand tegenover zich had en haar bevolen minstens eene brigade tot ondersteuning van den algemeenen aanval tegen den rechter vleugel van den vijand in te zetten. Aan de uitvaardiging van beide bevelen gingen alzoo verken ningen vooraf. Terwijl deze aan Japansche zijde zoo lang en zoo ver mogelijk werden doorgezet, vergenoegde Stackelberg zich met eene persoonlijke verkenning 's middags om 2 uur. De cavalerie van Ssamssonov op den rechtervleugel volvoerde de haar opgedragen taak zoo onvoldoende, dat zij niet in staat was te melden, dat de vijand zich reeds in de lijn Padschangundsa- Tschutsiatun bevond, terwijl ook het de tachement Petrow zooals we reeds zagen te spoedig hare verkenning staakte. De gegevens, waarover de Generaal Stac kelberg beschikte, waren onvolledig; hij ging uit van de veron derstelling dat hij 2 divisiën tegenover zich had, omtrent de aanwezigheid van de 4e divisie was hem niets bekend 1). Met Stackelbergs oordeel, dat de toestand voldoende opgehelderd was, kan dan ook niet worden ingestemdnaar onze meening had hij als bevelhebber moeten ingrijpen en orders moeten geven tot nieuwe, krachtige verkenningen. Onnoodig wil 't ons verder toeschijnen om reeds 's avonds om 6 uur de bevelen voor den volgenden dag uit te geven 2). 715 1) De seliuld van kol. Goerko (zie blz 708) - 2) In aanmerking nemende de minder goede gemeenschap (slechte wegen, onvoldoende telefoonmaterieel) en de sterkte van de troepenmacht kan o. i. niet worden gezegd, dat het bevel te vroeg werd uitgegeven. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 31