Juli 1912]. De Slag bij Wafangou. Het Japansche bevel geeft kort en duidelijk wat verlangd wordt; van een teruggaan wordt niet gerept. De opper bevelhebber regelt de onderlinge samenwerking van en het verband tusschen de onderdeelen, zonder echter de divisie commandanten meer te binden dan noodig is; in deze op zichten een groot contrast tusschen het Japansche en het Russische bevel. Zooals uit de beide bevelen blijkt, hadden zoowel de Russen als de Japanners offensieve bedoelingen. Thans zal worden nagegaan hoe deze tot uitvoering kwamen en tot welke op merkingen het verloop van het gevecht aanleiding geeft. Verloop uan den Slag op den 15den 3uni. In den morgen van den 15den tusschen 4 en 5 uur v. m. be gonnen de Japanners, onder begunstiging van den nevel en van het terrein, ongemerkt hun opmarsch. Om 520 opende de Japansche artillerie het vuur op de Russische batterijen bij Louschagou en even daarna ook op die in het W. vak. Ingevolge het bevel marcheerde de 3e. Div. voorloopig iets voorwaarts naar de hellingen ten N. van Diaowo en Lidiatun om daar verder het optreden van de 5e. Divisie af te wach ten. Voorloopig zou hier echter van een verder oprukken niets komen, omdat de vijand krachtig tot den aanval overging. Aan Russische zijde was gedurende den nacht bij de le Divisie nog de aanwijzing gekomen, dat de aanval niet zou plaats hebben, voordat de 2e. brigade 35e. Div. op gelijke hoogte met de le. Divisie zou zijn gekomen. Aan den adjudant, dien Generaal Glasko (ct. 2e. brig. 35e Div.) na ontvangst van het korpsbevel ter regeling der samenwerking naar den Gen. Gerngrosz had gezonden, deelde deze laatste als antwoord op die vraag mede: „Wanneer de commandeerende Generaal te gen het aanbreken van den dag een aanval wenscht te doen, kan succes verwacht worden." Verdere regelingen werden 716 1) Glasko ontving dit raadselachtig antwoord te middernacht en zond nog tweemaal een ordonnans-officier naar gen. Gerngrosz om nadere instructies, doch zonder resultaat. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 32