Jnli 1912], De Slag bij Wafangou. der spoedig tot zwijgen was gebracht en die van de Japan ners dus haar vuur op de vijandelijke Inf. kon overbrengen, kwam de aanval tot staan. Eerst het ingrijpen van de 19e brigade van de 4e Divisie tegen den Russischen rechter vleugel maakte een verder voorwaarts gaan mogelijk. Deze brigade was om 9 uur v. m. over Pangiatotun en Tianschand- sy bij Iandiatun aangekomen zonder door de Russen te zijn bemerkt (opheldering Cav. Ssamssonov?). Tusschen 930 on 10 u. v. m. verrastte zij den tegenstander op de hoogten ten W. van Madsafanschin gekomenvoor zich in het dal zag zij eene ruitermassa, die overhaast in N. richting verdween.. Ssamssonov ging naar Luntaihu om een doordringen naar de spoorbaan te beletten, waardoor hij de rechterflank ontblootte- De 19e brigade 4e Div. kon doorrukken tot de hoogten O. van Tonlungau, waar de inmiddels door den commandant van het W. vak (de Generaal Kondratowitsch had hier het bevel overgenomen) en later (10 uur) door Stackelberg in gezette reserves hardnekkigen tegenstand boden. De laatst bedoelde afdeelingen (l regt. en 1 batt.) hadden wel in op dracht den vijand aan te grijpen, maar werden door de op dringende 19e brigade tot de verdediging gedwongen. Om 11 uur voerde Stackelberg nog de beide laatste batal jons van I. R. 34 en de 3e Transbaikal batterij in gevecht, nadat hij bericht had gekregen, dat zoo juist versterkingen waren aangekomen (I. R. 9). Hiervan ging een bataljon naar Luntaihu naar aanleiding van de berichten van Ssamssonov, dat de vijand ook daarheen oprukte. Dit bataljon met nog 2 andere van het zelfde regiment, alsmede de 2e Transbaikal Kozakken-batterij traden omvattend op tegen den uitersten linkervleugel van de Japanners, waardoor de aanval van deze laatsten tot staan kwam, na ernstige verliezen te heb ben geleden. Kort na 11 uur schijnt Stackelberg het bevel voor den. terugtocht te hebben gegeven, toen hem bleek, dat de inzet zijner laatste reserves geen succes meer had en ook uit O. richting geen gunstige berichten binnenkwamen. 720

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 36