De Slag bij Waeangou. [Juli 1912. Ondertusschen was de 9e S. S. D. gedwongen zich over korten afstand tot Sisan terug te trekken, hetgeen blijkbaar door het 4e S. S. R. werd opgevat als het teeken voor den terugtocht. Door het teruggaan van dit regiment kregen de Japanners gelegenheid flankeerend vuur af te geven op de troepen van Gerngrosz. Eerst om 2 uur ging de 9e S. S. D. terug onder dekking van de Reg. 34 en 85 op de hoogten ten W. van Wafangou en 1 bataljon v/h S. I. R. No. 9 ten Z. van het station. De overige bataljons van dit regiment stonden met 1 batterij in eene opname-stelling bij Luntaihu. Door een hevig onweer, dat 's middags om 3 uur losbrak en dat gepaard ging met zwaren regen vervolgden de Ja panners niet, zoodat de Russen ongestoord hun terugtocht in 3 colonnes konden volbrengen. De achterhoede bij Luntaihu- Tsiahosin bestond uit 2 R. I., 1 veld- en 1 kozakken batterij eerst 's nachts ging deze terug. De Russische hoofdmacht kwam in den morgen van den 16en te Wantselin aan. De cavalerie van Ssamssonov, die zich gedurende den nacht achter de achterhoede had teruggetrokken, ging den 16en 's morgens weder voorwaarts en nam de voeling met den vijand op. De Japanners stonden in den avond van den 15en de 3e divisie bij Louschagou, de 5e divisie bij Santsyir (ten N), de 19e brig. 4e div. op de hoogten W. van Wafangou, de 7e brig. 4e div. bij Syndiatun, de le cavalerie brig, op den rechtervleugel. Beschoumingen ouer het geuecht op den I5en. Aanvangende met de leiding van den Generaal Stackelberg gedurende den slag, moet het al dadelijk opvallen, dat niet gezorgd was voor eene goede verbinding van den bevel hebber met zijne ondercommandanten. Daar reeds 6 dagen aan de stelling was gewerkt en de afstand van Wafangou tot de vleugels hoogstens 5 K. M. bedroeg, had daarvoor 721

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 37