De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. Glasko kunnen tot stand brengen, terwijl hij daar tevens een overzicht van den toestand had kunnen krijgen, waardoor zijn voorbarig bevel aan Glasko, dat voor een groot deel schuld is aan de ingetreden verwarring, waarschijnlijk in de pen was gebleven. Veel kostbare tijd ging verloren met het heen en weer zenden van bevelen en berichten, o. a. met het gevolg, dat de brigade Glasko heen en weer marscheerde, zonder ergens ernstig in actie te komen. Omtrent het bevel aan Glasko zegt von Tettau„Men „zal moeten toegeven dat dit bevel hoogst ongelukkig was. „Zeker moet de Leider voor den slag alle mogelijkheden voor '^oogen houden, maar reeds in het begin van het gevecht den „troepen de bevelen voor het geval van mislukken te geven, „dat kan met recht genoemd worden, hunne krachten tot „bereiking van het doel verlammen. Ook wanneei de leiding „van de brigade Glasko eene meer energieke was geweest, „had dit bevel verwarring moeten teweegbrengen. Met „geen enkel woord wordt van den door de brigade uit te „voeren aanval gerept; in tegenstelling tot het uiterst on duidelijke en onvolledige aanvalsbevel is hier alleen uit voering van de bij een terugtocht te nemen maatregelen „sprake." „Aan den ernst van het besluit om voorwaarts te gaan „moest twijfel ontstaan door de mededeeling „dat de afdeeling „ter plaatse moest blijven, ingeval de Japanners terug mochten „gaan". Met deze juiste opmerkingen, welke geen nadere aanvulling behoeven, wordt geheel ingestemd. Ten aanzien van het besluit van den gen. Stackelberg om persoonlijk de troepen in gevecht te brengen, zij opge merkt, dat hij ten slotte het geheel niet overzag en onder den indruk kwam van hetgeen hij plaatselijk waarnam. Hieraan moet het o. i. voor een deel worden toegeschre ven, dat hij te 11 u. tot den terugtocht besloot en dat 723 1) Zie blz. 718. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 39