Juli 1912], De Slag bij Wafangou. de regeling daarvan veel te wenschen overliet. Bij gedeelten en zonder onderling verband toch werden de stellingen ont ruimd, waardoor neventroepen in een kritieken toestand geraakten. Bovendien had de teruggaande beweging ingezet moeten worden door den linker- en niet door den rechter vleugel, zooals nu het geval was. Door het teruggaan van de rechter-afdeeling werd de rechterflank van Gerngrosz ontbloot, waardoor de Japanners gelegenheid kregen tot flankeerend vuur. Onafhankelijk van elkaar werden de troepen uit de verschillende vakken teruggenomen, zooals o. a. blijkt uit het om 1| uur n. m. aan Glasko gezonden bevel, waarin hem wordt opgedragen den terugtocht van de le Divisie te dekken, terwijl niets wordt medegedeeld omtrent de troepen op den anderen vleugel. In den geheelen opzet van het voorgenomen offensief sche mert het rekening houden met een terugtocht door wellicht was hieraan ook de instructie van Koeropatkin schuld en waar gedurende de doorvoering nieuwe bevelen wederom doel den op het mogelijke eener dergelijke handeling, kon 't moeielijk anders, of die gedachte moest ook tot de onder geschikten doordringen. Bespraken we hiervoren reeds met een enkel woord den inhoud van het bevel aan Glasko voor wat betreft een even- tuëelen terugtocht, zoo dient nog te worden gewezen op het feit, dat de uitvaardiging daarvan oorzaak was, dat de uiterst geringe samenwerking, die ten slotte tusschen Glasko en Gern grosz tot stand was gekomen, weer werd verbroken. Was 't al verkeerd om den tegenaanval te doen uitvoeren onder de leiding van een vak-commandant, zoomede om de te nemen maatregelen over te laten aan de beide Generaals, deze fouten hadden nog eenigermate kunnen worden geëlimineerd, maai de uitvaardiging van het bevel aan Glasko moest noodlottige gevolgen hebben. Ook de bevolen regeling van den aanval door de Generaals Gerngrosz en Glasko liet veel te wenschen over. Terwijl de 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 40