Juli 1912]. De Slag bij Wafangou. Indien Glasko meer rekening had gehouden met de eischen, waaraan de opstelling van de voor een tegenaanval bestemde troepen moet voldoen minder diepe opstelling in verband met het snelle en beslissende verloop, onder behoorlijke be veiliging van den buitenvleugel is 't zeer de vraag of de afdeeling Petrow wel zoo spoedig tot staan was gebracht. De vrees van dezen laatste voor zijn linkerflank, lijkt ons, gelet op de aanwezigheid van het detachement Persiljew, wel eenigszins ongegrond. Vermelden we ten slotte nog, dat de vorm, waarin de le Divisie den aanval uitvoerde (zie fig. 6 pi. V.), in't geheel niet overeenstemde met de eischen van het oogenblik de in voorste linie ontwikkelde regimenten hadden ieder 1 bat. opgelost, waardoor al spoedig aanvulling uit de diepte noodig was dat de aanval niet gelijktijdig door de beide regi menten begonnen werd en dat de artillerie-ondersteuning tengevolge van het ongemotiveerd detacheeren van batterijen door Gerngrosz onvoldoende was, dan mag opgrond van een en ander zeker wel worden geconcludeerd, dat leiding en aanvoering op den O. Russischen vleugel veel te wenschen hebben overgelaten en dat daarin voor een goed deel de oorzaak moet worden gezocht voor de mislukking van den tegenaanval. Met betrekking tot het verloop van het gevecht op den Westelijken vleugel zij in de eerste plaats de aandacht ge vestigd op de weinige activiteit van de Russische Cavalerie. Het om 6 u. n.m. uitgegeven bevel hield in, dat de cavalerie „onverwijld" moest oprukken tegen de lijn Padschangundsa- Tschutsiatun om daardoor den aanval op den O. vleugel te steunen. Daar dit bevel reeds om 7f u. nm. Ssamssonov had bereikt, is 't niet verklaarbaar waarom hij eerst des morgens om 4.30 uitvoering aan de opdracht gaf. Hij werd spoedig teruggedrongen door de Japanners en, in plaats van daarna krachtig op te treden tegen de flanken van den aanvaller en op te helderen in W. en Z.W. richting, waardoor hij den op- marsch van de 4e Divisie had kunnen melden, ging hij 726

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 42